
Kimbo
Kvinna ·
Hjälp!! Framför muskeln, slät eller texturerad implantat?
Hej allihop! Jag hsr bokat tid för att operara mig i April på Proformaclinic med Örjan. Och efter allt jag läst angående bakom muskeln så tror jag framför muskeln is the way to go. Jag vet att jag ska ta allergan då jag läst att den har 7 lager, men ska man då ta texturerade eller släta? Jag funderar på 375-400 cc har just nu 85B. Vad har ni gjort? Vad rekommenderar ni? Stoooort tack:)
Sortera efter

lajka
Kvinna ·

Jenascia
Kvinna ·
Hej! Jag är i precis samma sits som dig, släta sägs ju motverka rippling men kapsel ökar ju. Läste även att släta kan se/kännas "mer fake" ut när man man t.ex. är ute och gå eftersom de inte "växer" fast på samma vis. Men som ovanstående sa så tycker jag att du ska kolla upp med kirurgen vilken försäkring som gäller på olika implantat. Har för mig att jag har läst här på forumet att proforma inte bruka erbjuda kapselförsäkring med släta framför (det kan har varit Calle på proforma, vet inte om alla kirurger på samma klinik kör likadant)?

Wildcat
Kvinna ·
Jag rekommenderar också texturerade implantant. Jag hade släta vid första gången och jag har fått kapslar på båda sidor. 🙁

sockerdricka
Kvinna ·
Jag hade kört på släta! Minsar risken för rippling och vad jag hört så känns de mer naturliga än texturerade :)

MonniM
Kvinna ·
Släta sägs öka risken med kapselkontraktion, medan text. kan ge traction rippling.
Jag skulle nog ändå satsat på släta framför.
Kolla upp med kirurgen om du får teckna kapselförsäkring med släta framför, många gör visst inte det. Kan ju vara lättare att fatta ett beslut då.