
honeybunny
Kvinna ·
27 dec, 2010
Hjälp har jag fått DB? Bild
Har jag nu fått DB?
Jag har kollat på dom varje dag och har inte märkt något fören pojkvännen påpekade att man såg implantatet och sedan mitt bröst.
Så nu har jag stirrat mig blind och är helt övertygad om att jag fått DB, blir så ledsen inget går som man ska med någonting. Bara lust att ge upp eftersom allt går neråt just nu. Dock så har det bara gått två veckor finns det hopp ? ska på återbesök den 14 januari
Sortera efter

leadore
Kvinna ·
27 dec, 2010

missdivine
Kvinna ·
27 dec, 2010
är inte så bra på sånt där, men om det skulle vara db så kan det ju försvinna.. ja hade på båda i början, på ena är det borta men inte ritigt borta på andra å mina e två månader snart.. Håller tummarna fr att det försvinner på dig :)

honeybunny
Kvinna ·
27 dec, 2010
leadore det har jag inte ens tänkt på, tack för tipset :)
missdivine ja jag har sett eller läst att många fått de och sedan försvunnit får hoppas att det försvinner för oss båda =)

Malin88
Kvinna ·
27 dec, 2010

Marina
Kvinna ·
27 dec, 2010
Det vill ju till att implantaten kommer ner/fram ordentligt om det ska rätta till sig.
Jag tycker du ska maila din kirurg snarast med den här bilden och kolla om du ska göra ngt, t ex använda bröstband, om du inte gör det.

honeybunny
Kvinna ·
27 dec, 2010
Ja de är väl kanske lika bra och mejla honom bilden. Mejlade och fråga honom vad han trodde utan bild då han sa att han inte kunde uttala sig han kanske kan de bättre med bild :)

Marina
Kvinna ·
27 dec, 2010
Ja absolut!! 🙂
En bild säger mer än tusen ord...

Anonym användare
09 nov, 2011

Anonym användare
09 nov, 2011

Marina
Kvinna ·
10 nov, 2011
DB har man hela tiden; det är en kant/dike där den egna vävnaden inte ligger jämnt fördelad över implantatet.
Har du läst den information som finns här på POF om DB? Under fliken "Av intresse" finns det lite info. Vet att det finns flera stycken här på forumet och då inklusive jag själv som upplevt DB dom första veckorna, sedan har det jämnat ut sig och blivit fint. Det kan ibland ta lite tid för bröstvävnaden att anpassa sig efter implantatet. Jag är också rätt så ny op:ad, lite över tre veckor nu och var orolig över detta 2:a veckan. Nu ser det ut som det är på väg åt rätt håll faktiskt och det har blivit bättre.