
amadoo
Kvinna ·
27 dec, 2010
Hjälp?! Jag fuskade...
Hej tjejer! Hoppas att ni haft en bra jul <3
Nu har det gått 7 ½ vecka sedan jag opererades, Nästan 2 månader!! Galet!
MEN! I Lördags tvingades jag med ut en stund på krogen, Och hade ångest eftersom att jag är såå trött på att ha på mig täckande kläder som döljer sport bhn! Så jag fuskade & gick UTAN (för att det skulle bli snyggare i en klänning) :/
Trodde inte det skulle bli så länge.. Men det blev några timmar alltså :/
Är såå orolig nu att jag sabbat någonting :(
Sedan träffade jag en mkt nära tjejkompis där som blev så nyfiken & började klämma & känna en massa :P Eftersom att jag var rätt full brydde jag mig itne så mkt,.. Förän jag kom hem & tänkte på hur jävla dåligt det var av mig att gå utan Och låta henne "klämma sönder" dom ❤️
Vad tror ni? Har jag sabbat det nu eller vad ska jag göra? Borde jag gå med bhn en extra vecka nu eller, a...
Är nog lite överdriven också med att det inte ska bli fel osv osv... Men som sagt blev bara orolig över att jag fuskade så mkt :/
Och vad tror ni , kan man gå utan på Ny år?!
Då har det gått 2 månader.. Måste la gå en stund ?
Kram!
Sortera efter

Anonym användare
29 dec, 2010

Uniica
Kvinna ·
29 dec, 2010

Mrs V
Kvinna ·
29 dec, 2010
Håller med Uniica helt. Jag tror inte iheller något glas med alkohol skadar iheller. Men det är ett faktum att alkohol är en form av drog (varför tror ni man mår dåligt dagen efter?) som vi klassar som laglig. Och bara för den är laglig betyder det inte att den är ofarlig eller inte ger efterverkningar. Rökning är också laglig men där skulle alla hålla med om att det skadar. (Du kan röka en cigarett med utan att det skulle skada din läkning).
Men alkohol precis som rökning hämmar läkningförmågan. För alkohol är ett gift och kroppen lämnar allt annat den sysslar med att läka för ta "sina trupper" och rensa ut giftet. När det är åtgärdat återgår kroppen till andra saker som behövs läkas ihop.
Men när alkohol intas så är ett sår (som efter en bröstförsoring) inte samma prio som att få ut alkoholen..därför hämmas läkningen om man ofta skulle dricka. Och har inte bara med att göra att det kan hända att man blir klumpig och kan ramla.
Som Uniica med sa..fråga en annan läkare och inte en plastkirurg om detta ifall ni inte tror så är fallet.

Anonym användare
29 dec, 2010
mina är 3 månader och jag är utan bh hela tiden o har blivit tillsagd att inte använda bh som pushar upp de första 3 mån...så hur kan det skada dig att va utan en kväll..har du u-muskel-ö-muskel, armhåla under bröst ..hm..mkt olika råd hit o dit..är nog ingen fara dock

Anonym användare
29 dec, 2010
såg nu att du har som jag anatomiska under muskel och jag har blivit tillsagd att inte ha bh alls under de första 3 mån och mina mår utmärkt..blir mer olika om jag nån hel dag har bh..trycks liksom upp lite..hade bröstband i 3 veckor som tryckte ner det är allt..

Uniica
Kvinna ·
29 dec, 2010

Anonym användare
29 dec, 2010
Alkoholen kan öka blödningsrisken.
Sen är det nog olika vad olika kliniker säger. Jag har sovit utan bh sen dag 5. Enligt min läkare så är det ok att vara utan då och då. Men då har ju inte jag lagt in jättebomberna precis... Så kör vad din klinik och läkare säger och var rädd om dig!

Aki
Kvinna ·
30 dec, 2010
Angående det många skriver om att "alla kirurger säger olika" så håller jag inte med vad gäller alkohol. Skillnaden ligger nog främst i hur man ställer frågan och hur man tolkar svaret. Som man frågar får man svar ungefär. Frågar man oroligt om man inte får dricka någonting alls på flera månader (läs inte ha "roligt"), så brukar man normalt få ett lugnande svar om att det är okej så länge det görs med måtta. Hur det sedan tolkas varierar, vissa gör det bevisligen som att alkohol var och varannan dag inte är något problem (vilket det inte måste vara i varje enskillt fall så tillvida att man får direkta märkbara negativa konsekvenser, men den generella risken för komplikationer ökar utan tvivel). Däremot kan jag så gott som garantera att ingen läkare skulle påstå att alkoholkonsumtion är att föredra framför att avstå från att dricka, i synnerhet när man genomgått en större operation.
Lite överdrivet är det nog allt, håller med mariette, sunt förnuft och alla kirurger säger olika. Slutade med sportbh:n mer och mer efter återbesöket, eftersom det inte är nödvändigt för mig. Kändes också bara som att den "plattade" till brösten. Använder bygelbh några timmar om jag ska bort (som till släkten). Brösten sitter där dom sitter, min sambo klämmer och känner nästan heeela tiden. Mao Amadoo, tror inte du behöver vara orolig om du och brösten är friska för övrigt =) Kram