
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
HJÄLP MIG ....PANIK
BröstförstoringJag har ju klagat lite här på forumet det senaste dagarna ang. mina bröst har olika storlekar och mjukhet. Nu har det gått 11 dagar sen operationen och jag vill visa er en bild. Vad tror ni? Varför är dem så pass olika helt plötsligt ? SNÄLLA HJÄLP MIG! Jag får panik att jag kastat 37 000 sjön :( Eller överreagerar jag?
Sortera efter
twinky
Kvinna ·
04 nov, 2010
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Anonym användare
04 nov, 2010
Hej! Jag håller med föregående talare om att du ska ta kontakt med din kirurg och visa
bilden, så att "om" du kan känna dig lugn blir de!
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Anonym användare
04 nov, 2010
Ser ut som en DB på högern (sett framifrån). Ditt bröst separeras från implantatet. I bästa fall stretchar vävnaden ut och på sikt draperar impl, men det kan oxå bli ännu mer tydlig separation med tiden, antar att du har MFD på det bröstet också, dvs när du spänner så lyfter ditt eget bröst "av impl"? Om det inte rätar ut sig med tiden, så borde det vara berättigat med en korrigering.
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Snyggo
Kvinna ·
04 nov, 2010
Hemligönskan, Håller tummarna att allt faller på plats som det ska. Tyvärr är jag ny i gemet och har inga tröstande ord.
Snygg form är det i alla fall på dem. Kramiz
Malin88
Kvinna ·
04 nov, 2010
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Snyggo
Kvinna ·
04 nov, 2010
Lycka till gumman! Vad bra att du fick en tid. KRAM
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Anonym användare
04 nov, 2010
Ska du dit idag?
jag tycker inte det ser nån fara ut, att det ena är mer klart än det andra, sen tycker jag även att det ser ut lite som att du är svullen? svårt se på bild såklart, men kan ju vara så att det ser ut som lite DB för att din egen vävnad är svullen! Aja, hoppas dom säger nått bra, och precis som Malin säger kan dom ha lite db tills vävnaden sträcker sig klart!
Anonym användare
04 nov, 2010
Skriv gärna sen och berätta hur det gick. Hoppas dbn försvinner! Har hört att om man tränat mycket (bröstmuskel), kan det ta tid innan implantatet sjunker ihop med egen vävnad, speciellt om man har bra bröstmuskler o gjort bakom.
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Anonym användare
04 nov, 2010
Aw, så tråkigt att du ska känna så fortfarande! Jag tror att det inte är så vanligt med db då du lägger in så stora implantat och hade så pass lite vävnad som du hade, det kanske ser ut så nu innan det "smält ihop" ordentligt och du är svullen men kommer bli skitfint sen! dom är ju så pass unga:)
då har du samma på dina ärr som jag har på ena, känns lite konstigt men det drar iaf ihop sig eftersom, ser skillnad nu från för en vecka sen.
det känns helt hopplöst dethär för mig med, känner som dig att att jag jämnt har otur och får komlikationer med, tittade mig i spegeln och fick för mig att mitt högra bröst börjat HÄNGA redan, blev skitdeppig också:(
Lilllis
Kvinna ·
04 nov, 2010
Jag tycker du har jättefin form på din nya vänner! =) Hoppas att det där går över, så du kan få känna dig nöjd och glad, som det ska vara! Det verkar ju som att det tar ett tag innan de "lägger sig tillrätta". Lycka till <3 Håller tummarna!
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
Anonym användare
04 nov, 2010
Om du ser mitt inlägg längre upp så har jag också e "kant" på mitt ena bröst, syns inte så tydligt men KÄNNS väldigt tydligt. Näe vi får hoppas det förvinner. Håller tummarna!
hemligönskan
Kvinna ·
04 nov, 2010
lajsa123
Kvinna ·
04 nov, 2010
känner igen det du skrev med att man aldrig kan slappna av :) men vet du va, du kan inte göra något åt det, låt allt ta tid och försök att sluta oroa dig :)
troligen löser det sig av sig själv :) håller tummarna, och tro mig jag mår så mycket bättre när jag slutade oroa mig :)
Tycker d ser ut som att implantatet har sjunkit mer på ditt vänstra bröst. Det är helt normalt att det händer i olika tempon så d e bara att ge högern tid för att komma ikapp. Vet inte om d är ljuset men d ser ut som en liten skugga på ditt vänstra bröst. Det kan vara ditt gamla bröstveck som inte har har tryckts ut ordentligt än men d har ju inte ens gått två veckor - ge det tid! Under de första månaderna ändras brösten hela tiden och så länge man inte misstänker något allvarligt (som t ex infektion) finns det ingen anledning att oroa sig för mkt. Men vill du vara helt säker kan du maila bilden till din kirurg och fråga honom. Du har betalat mkt pengar så självklart ska du få service efter op också. Lycka till med läkningen!