Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
swea profilbild

swea

Kvinna ·

09 aug, 2017

Hjälp! Mindre storlek än rekommenderat

Bröstförstoring

Någon här inne som har gjort el funderar på att göra mindre storlek en rekommenderat? När jag var på konsultation så rekommenderade man 315cc men tycker det var alldeles förstorat för mig då hela jag är väldigt liten i kroppen. sen föreslog han 290cc men sa att för bästa resultat så rekommenderar han 315cc. Känner mig lite förtvivlad å vett inte riktigt vilket ben jag ska stå på har op den 5/9 vill verkligen göra op då jag inte har några befintliga bröst själv men å andra sidan vill jag inte ha så stora. Någon där ute som kan komma med råd el tips el bara bolla lite tankar å ideer?

48

Sortera efter

swea

Kvinna ·

09 sep, 2017

Addi skrev:

Förstår dig, jag känner samma...!! För mkt put framförallt...
Vilket va ditt mindre alt?
Tror dock det kommer kännas bättre när svullnaden lägger sig o allt annat :)

Ja hoppas det har inte hänt något här än.. men tar väll tid antar jag.. vett faktist inte hur mycket egen cc jag hade. Du då hur mycket hade du?
Gilla

swea

Kvinna ·

10 sep, 2017

Redbull Tänkte precis lika dant ha ha :) Jag hoppas värkligen inte dom blir större härska tanke ha ha Tycker dina ser jätte bra ut! Men är som du, vill ha en mer naturlig form så hoppas strutarna försvinner snart
Gilla

swea

Kvinna ·

10 sep, 2017

mamma87 skrev:

Det ändras enormt mkt iaf de första 3 mån. Men kan ta längre tid än så. Tror det kommer bli kanon i slutändan. Jag hade velat ha 315cc som jag blev rekommenderad från början!

Jag hoppas det! Svårt att föreställa sig bara. Jag tycker dina är supper fina å hoppas mina blir som dina, :) blir dom det kommer jag bli super nöjd!
Gilla

Addi

Kvinna ·

10 sep, 2017

swea skrev:

Addi skrev:

Förstår dig, jag känner samma...!! För mkt put framförallt...
Vilket va ditt mindre alt?
Tror dock det kommer kännas bättre när svullnaden lägger sig o allt annat :)

Ja hoppas det har inte hänt något här än.. men tar väll tid antar jag..
vett faktist inte hur mycket egen cc jag hade. Du då hur mycket hade du?

Han sa ca 200 egen vävnad.... Låter mkt tycker jag men... Svårt att veta då den kanske ökat sen jag gjorde min flesta op 14år sedan... Det strutiga kommer lägga sig!!..
Gilla

Tessie_91

Kvinna ·

11 sep, 2017

Redbull skrev:

Tessie_91 skrev:

Redbull skrev:

Tessie_91 skrev:
Redbull skrev:
Tessie_91 skrev:

Utifrån egen erfarenhet just det här med storlek så kändes mina bröst stora (dock inte för stora iof...) i början men nu när det gått ett år så känns de inte alls stora! Tycker typ inte ens att de ser stora ut heller, jag har verkligen vant mig med storleken. I början så är det ju så ovant med tanke på att man ökat i volym mot hur ens bröst var innan.
Så förhoppningsvis så känns det bättre med tiden

Upplever du att de blev mindre med tiden eller är det bara att man blir storleksblind?

Både och skulle jag vilja säga. I allra första början när de läkte så kändes det som att de "ploppade" och först blev större när vävnaden mjuknade. Men ju mer brösten mjuknade och fick bättre form så kändes de mindre. Inte lika spända, svullna och fasta.
Men sedan tror jag att det är "storleksblindhet", eller bara att de känns mer som en del av kroppen och inte något främmande längre :) I början var det en väldig omställning från att ha små bröst till fylliga och större bröst :P :)

Jag kan förstå hur du menar. Har tittat på dina bilder flera gånger tidigare (POF-knarkare ja) och de såg ju mindre ut när de var nygjorda men måste säga att de är mycket snyggare nu när det gått lång tid. De verkar ha ändrat sig under lång tid? Du har i mina ögon ganska stora bröst och jag gillar generellt mindre, men dina är bland de finare jag sett. Fasta men naturliga, utan häng. Du borde va supernöjd! Inga komplikationer?
Ska bli så spännande att se hur mina kommer bli med tanke på att jag var platt som en pannkaka innan.. hellre naturliga än för bolliga känner jag.

Precis, när de var nygjorda så såg (och kändes) de mindre ut mot när det hade gått någon månad. Men däremot var bröstområdet väldigt svullet.

Hehe, tack så mycket. Jag var ute efter stora (men inte FÖR stora) bröst :) De har ändrat sig mycket tycker jag, både i känsla och form. Första halvåret så kändes de lite för runda och fasta, nu är de mycket mjukare men ändå "formfasta" och pigga. Tycker de har blivit finare nu när det gått ett tag, ska försöka lägga upp en uppdaterad bild snart.
Jag är jättenöjd med mitt resultat! Har nog blivit exakt så som jag önskade/hoppades på :) så svårt att veta hur det kommer bli förens man väl gjort operationen och det gått ett tag så brösten läkt helt :P

Har inga komplikationer (än så länge iaf), har även kommit igång med styrketräningen igen och brösten har inte gett mig några problem än iaf. Var orolig att jag skulle bli begränsad pga bakomplaceringen men hittills har det gått bra. Man är bara svagare än tidigare :P

Åh, va kul att höra! Uppdatera oss gärna när du har lagt upp en ny bild. Känns som det är så många som får muskelpåverkan och andra missnöjen så det är härligt att läsa att någon fick det som de hoppats på! Jag är lite nojjig mest för rippling eller bollighet pga att jag inte har vare sig egen vävnad eller fett på överkroppen. Håller hoppet uppe!

Hej! Ja, det verkar ju som det, eller så försvinner de som inte har några problem från forumet också kanske.. :P Det enda jag är lite orolig över att bröstmusklerna kommer pressa implantaten utåt/isär om man tränar de för mycket... Men får väl se vad som sker! Jag förstår din oro, men förhoppningsvis så får du ett bra slutresultat :) Nu har jag laddat upp en ny bild iaf på hur tuttarna och ärren ser ut idag 13 månader efter op!
Gilla

Redbull

Kvinna ·

11 sep, 2017

Åh, vad fina! Jättefina!!! Jag vill också ha sån form på mina men idag är ingen bra dag. Är orolig att mina inte kommer hänga till sig.
Gilla

Tessie_91

Kvinna ·

11 sep, 2017

Redbull skrev:

Åh, vad fina! Jättefina!!! Jag vill också ha sån form på mina men idag är ingen bra dag. Är orolig att mina inte kommer hänga till sig.

Tack så mycket! ^^ Man kommer ha dagar i början av läkningsprocessen då allt känns skit och brösten känns hårda, konstiga och fula. Jag hade likadant, om du kollar på en utav mina första bilder jag la upp (silver galleriet) när boobsen var nygjorda så ser du vilken skillnad det blir med tiden, för de var inte snygga i början haha. Man måste bara låta läkningen få ta tid. Det kommer bli bra ska du se! Styrkekramar! <3
Gilla

Redbull

Kvinna ·

11 sep, 2017

Du har helt rätt! Dina har förändrats från fina till fantastiska och allt handlar om tid. Hur som helst så tack för allt fint stöd. <3
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem