
JDenis
Kvinna ·
Hjälp! Reaktion av kirurgtejp!
Hej jag är inne på månad 2 efter min andra op. Gjorde ankarlyft och jag har sån problem med tejpningen. Har fått röda utslag runt hela brösten som kliar så hemskt att jag håller på o bli tokig. Utslagen under tejpen har även blivit såriga. Jag använde micropore och testa även VITri. Nu gav jag upp o tog bort tejpen o smörjde in hela brösten med inotyol salva? Mina ärr är läkta o fina tror ni det går bra att jag skippar tejpen? Har ringt o lämbat med till min kirurg men ej fått svar än.
Sortera efter

Bellie
Kvinna ·

JDenis
Kvinna ·
Hade också klåda, rött, irriterat o tillslut sår. Skulle ej tejpa öht på 20 dagar enligt min kirurg o sen fortsätta med micropore. Fråga din kirurg! Edit: missa du kontaktat :-)0

Bellie
Kvinna ·

Susie
Kvinna ·

MrsBlah
Kvinna ·

bellle
Kvinna ·

plastiksessan
Kvinna ·

Silverstjärnan
Kvinna ·

Plazatiken
Kvinna ·

JDenis
Kvinna ·
Hej JDenis, ser att du op hos P-E i Örebro. Jag ska op mig hos honom om exakt 1 v, alltså onsdag 16/11. Är såå nervös men taggad till 1000. Hur upplevde du allt med Reformedica? Är du nöjd efter lyftet? Såg att du skrev att brösten började hänga typ direkt efter op, varder prat om att göra lyftet samband med op? Du har också lagt framför muskeln, trodde inte P-E gjorde det, trodde han förespråkade bakom. Jag tycker du har fått jättefin byst och hoppas du själv är nöjd med allt. Berätta gärna om din upplevelse med allt :)

JDenis
Kvinna ·
Jag frågade just på grund av att jag reagerat på kirurgtejp tidigare. Jag fick då svaret att jag ska skippa tejpen om jag får problem. Hoppas det blir bättre!

JDenis
Kvinna ·
Sluta med micropore omedelbart om du får utslag o klåda...köp istället silikontejp. silikontejpen gör också att du får finare ärr. Och funkar inte den är ärrsalva sista steget att använda.

JDenis
Kvinna ·
Jag har oxå fått sår som inte vill läka.
Fick en antibiotika kur av min läkare och råd att inte tejpa på ett tag.
Först när alla sår är läkta ska jag börja med tejp igen.
Lite orolig för fula ärr nu efter alla sår....