
Etttvåtrebarn
Kvinna ·
18 sep, 2016
Hjälp! Storleksval. Op imorgon!
Som sagt, imorgon är det äntligen dags! Inbokad för en bröstförstoring samt vårtgårdsplastik och lollipoplyft. Nu till min lite akuta fråga. Vad ska jag ha för storlek på implantatet?! På konsultationen kom vi fram till 375cc och det kändes jättebra! Men ju längre tiden gått, och ju fler bilder jag tittat på så kan jag inte släppa tanken på något större till min kropp. Det enda jag är rädd för med större storlek, är att de ska hamna för tätt. Jag är 174 cm lång, väger 65 kg och har rätt breda höfter och axlar... Nån som vill hjälpa mig på traven?! 375, 400 eller 425cc? Före bilder finns! Tacksam för svar (snabbt gärna ;) )!
Sortera efter

tuttkalas
Kvinna ·
21 sep, 2016

Etttvåtrebarn
Kvinna ·
21 sep, 2016
Kikade på dina bilder nu och tidigt att säga såklart men jag tycker storleken passar dig jättefint!

strutsen79
Kvinna ·
21 sep, 2016
Jag ska opererar mig i november och jag är orolig åt andra hållet, att det ska se för stora ut på mig haha, jag är 172 och väger 58 kg, vi valde vid konsultationen 325cc, det är det som är på min 3D-bild med.
Känner du dig osäker så prata ordentligt med kirurgen innan och fråga om hans professionella åsikt :)Ja absolut! Jag ska prata med henne om mina funderingar och se vad hon har att säga om det först och främst :) Tack för svar!
Hoppas op gick bra :) Nyfiken, vad valde du för strl till slut? Nöjd?
Tack! Allt har gått jättebra!
Jag lyfte frågan med dr Oya, och hon tyckte att 400cc skulle göra sig bäst på mig. Vilket egentligen förvånade mig lite eftersom jag trott att dr Öga (och fler kirurger mer henne) har som måtto att lägga i så stora implantat som möjligt :) Så då kändes den storleken ännu bättre eftersom hon genuint menar att det blir bästa på min kropp! Så spänd på slutresultatet! :D