Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
angelina83

angelina83

Kvinna ·

Hjälp tack! Vilken storlek/bredd ska jag välja? *bild*

Bröstförstoring

Hej på er. Jag stirrar mig blind på det här och det närmar sig att jag måste bestämma mig för att sen opa mig här under våren.

Jag ska opa mig på Art Clinic hos Per Windh och vi har kommit fram till anatomiska. Eftersom brösten är olika stora och bröstkorgen är högre på vänstra bröstet så blir det olika profiler. Jag är beredd på att det ev. kommer behövas ett vårtgårdslyft men det genomförs isf i en andra op. efter läkning. 

Alternativen är 

menthor cpg 323 - 390cc / cpg 322 - 330cc      12 cm breda

menthor cpg 323 - 440cc / cpg 322 - 375cc      12,5 cm breda

Volymen mellan dem spelar eg. ingen roll för det skiljer ca 1mm i put, utan det jag är så osäker på är bredden. Min egna bröstbredd är 12 cm om jag inte minns helt fel. Jag vill inte ha för stort mellanrum men vill samtidigt inte att de sitter för tätt.

De större ger ett mellanrum på ca 1cm sa Per. Är det bra med tanke på att det är de hårdaste coh3 ? Jag menar mjukare kanske är lättare att klämma ihop och att det då funkar med mellanrum men att de hårdare mer sitter där de sitter och att det därför är bra om det inte är så mycket mellanrum?

Ni hör ju, jag blir ju helt knäpp av det här så hjälp mig att reda ut det här ! Tack  😀

1

Sortera efter

angelina83

angelina83

Kvinna ·

Någon som vill hjälpa? =)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem