
Anonym användare
16 dec, 2010
Hur är det "skönast" att åka hem efter op?
Jag ska opas ca 40 mil från min hemstad, åker till Sthlm med tåg och sover hos min syrra natten före op. Första natten sover jag på kliniken och sen sover jag i syrrans gästsäng i 2 nätter till och blir uppassad.. 🤭
Men sen funderar jag på om tåg eller bil blir bäst hem? Vad har ni som opat er tyckt? Min man hämtar mig gärna med bil och kör hem mig, men kanske skönare med tåg? Behöver inte göra några byten och får isf hjälp till och från tåget med väska och så.. Kommer vara på dag 4 efter op som jag åker hem alltså, om man räknar själva op-dagen..? Vet ju inte alls hur ont jag kommer ha, ska troligen lägga under muskel om det spelar någon roll..
Måste isf boka tågbiljetterna hem snart om det är bättre än bil.. Vi pratar c 4,5 timme med bil kanske. Har en "bra rymlig nyare" bil så det skulle säkert funka fint det med.. Äsch, jag vet inte hur man ska göra, blev mest svamligt! 💡
Ni som opat er, vad tror ni är bäst?
Sortera efter

Anonym användare
16 dec, 2010

MorsanFruganJag
Kvinna ·
16 dec, 2010
Jag skulle utan att tveka åka bil 🙂 Hellre själv med mannen i bil, än på ett tåg med massa andra människor...

Anonym användare
16 dec, 2010
sällskap på tåget kanske? tänker att bil är det svårt sträcka ut sig i plus att man vill ha bälte med sig... Då jag åkte hem dagen efter op så hade jag skitont då jag kom hem och jag bor utanför sthlm bara.

Anonym användare
16 dec, 2010
Tack för svaren tjejer, ja det är ju svårt att veta om man kommer ha skitont eller tycka det är okej... Hmm, ja får se, ska prata igenom det med mannen. Tack för era tankar och erfarenheter! :)

lajsa123
Kvinna ·
16 dec, 2010
jag åkte bud4you, oslo - göteborg. va helt okej, nästintill skönt :D goa fotöljer. tror det gör mindre ont att åka buss än bil, guppar mindre i buss. :)

mamma395cc
Kvinna ·
16 dec, 2010
Jag skulle utan tvekan åka tåg, det kränger och skumpar inte som en bil... Plus att du lätt kan gå upp å röra dig om du vill, och slipper säkerhetsbältet, och tar kotare tid (?) Se bara till att du har en egen sittplats! Bara fördelar med tåg enligt mig 😉
Om det inte fastnar i nått snökaos vill säga.... Men det kan nog vara ännu värre att råka ut för med en bil...
Lycka till med besluten!

Anonym användare
16 dec, 2010
jag skulle nog föredra tåg... Så att man kan röra på sig mer, känns bekvämare!
Ta en förstaklassbiljett, då kanske du slipper trängas med en massa andra! =)
Lycka till!

Anonym användare
16 dec, 2010
Jag tycker att det är skönare med tåg för att man kan inte sitta stilla i 4,5tim i bilen. Det är kallt ute även om man sträckar på sig lie oftare räcker inte 👎.
Med tåg, man kan till toa, man kan promenera lite fram och tillbacka. Man kan inte sitta så länge i samma ställning i bilen. Det är jobbigt och det gör ont när man är ny opererat.
Men du kan bestämma själv 🙂
Jag opades på proforma i sthlm, dagen efter gick jag och min kille till tunnelbanestationen på medborgarplatsen, gick hur bra som helst och var jättesköntatt gå, sakta då förstås.. sen gick vi även och prova sportbh dagen efter i åhléns huset sen tåg hem, gjorde inte ont alls.
Sen efter tåg vart det buss, som också gick jättebra :)
Men jag kanske bara hade tur att va så pigg och inte hade allt för ont dagen efter :)