Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Raven Summers
Kvinna ·
11 dec, 2012
Hur blev resultatet efter eran operation?
BröstförstoringHej!
Jag är en tjej som länga varit sugen på att förstora brösten och känner att det börjar bli dags för mig att ta tag i det.
Men det finns en sak jag sett på många bilder på tec google osv som bekymrar mig lite och det är att vissa som opererat sig får som en stor kant runt implantetet så att det ser ut som man i princip klistrat på två bollar.
Så det jag undrar är helt enkelt är de många här som fått en sådan kant om ni förstår vad jag menar? eller får dom felsta en jämn och mera naturlig look på sina bröst?
tack för svar mvh Raven
Sortera efter
geléhallon
Kvinna ·
11 dec, 2012
De flesta får nog ett jämt och naturligt bröst och en del vill ha det lite porrigare utseendet med mer runda bollar, typ slitzbröst.
Gilla
Lingon
Kvinna ·
11 dec, 2012
Det slutliga resultatet beror ju på väldigt många olika faktorer, t.ex. typ av implantat, placering och det egna utgångsläget. Precis som geléhallon skriver vill ju en del ha det bolliga utseendet, medans andra är ute efter så naturligt som möjligt. Det bästa är nog att rådgöra med en kirurg som gör en bedömning utifrån just dina förutsättningar och önskemål. Och absolut att läsa på själv om allt detta så mycket som det någonsin bara går! Finns massor med nyttig kunskap från alla medlemmar här på forumet. :))
Kan tillägga att jag inte har någon som helst kant upptill trots lite egen vävnad och framförplacering! :)
Gilla
Raven Summers
Kvinna ·
11 dec, 2012
Vad skönt att. Höra, tack för era svar! :-)
Gilla