Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

04 sep, 2010

Hur blir "slutstorleken"? Kan jag börja shoppa behåar?

Kläder: operationsplagg, BH mm

Det är snart 3 veckor sedan jag opererade mina boobs. Tortyrbehån som jag har är i strl. 75E (ska sy in den dock då den sitter lite slappt). Nu undrar jag om jag kan börja inhandla nya behåar i samma strl, dvs 75E, eller ska jag ta en kupa större? Eller ska jag helt enkelt vänta???

6

Sortera efter

lajsa123

Kvinna ·

04 sep, 2010

gå till en bh affär och be dem hjälpa dig att hitta rätt storlek :) jag tror du kommer hamna högre än det du har i tortyren :)

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2010

Om jag vore dig skulle jag nog inte köpa allt för många bh:ar nu, för du kommer säkert inte kunna ha dem om ett par månader. Dvs när muskeln har släppt ordentligt och brösten hängt till sig mer :)

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2010

Tack för era tips!

Då gör jag nog som så att jag väntar lite till med självaste storshoppandet. :-)

Gilla

Anonym användare

05 sep, 2010

Mina är drygt 2 veckor gamla o jag frågade på återbesöket vad jag kan vänta mig för förändring den närmaste tiden. Om dem kommer att krympa mycket mer än nu. Han sa att dem krymper inte mera nu, men dem kommer att sjunka ner o ändra lite form vid ca: 6 mån.

Jag har handlat en BH utan bygel. Köpte 75C. Har en med bygel, men gillar inte att ha den då brösten känns för hårda och oformbara för den just nu.

Men vilken kick det var att gå omkring i underklädesbutik o faktist vara ute efter nått! Underbart!

Gilla

MorsanFruganJag

Kvinna ·

05 sep, 2010

Jag köpte min första bygelbh nu efter tre månader. Men jag har haft samma storlek sen jag började prova bhar... Men jag provade inte bhar så jätte tidigt, kommer inte riktigt ihåg när jag började... Låter som om jag har fått värsta fritidsintresset 💡

Jag tror däremot inte att dem ändras super mycket storleksmässigt, först är dem ju svullna, sen lägger sig svullnaden och sen så släpper huden och muskeln efter. Så det känns mer som att dem är som minst där emellan... Eller vad tror ni?

Gilla

Anonym användare

06 sep, 2010

Jag köpte bh efter 3 veckor, och den passar ännu drygt 3 mån efter op. Men, mina har ju inte kommit ordentligt ner ännu. Jag hade 70E på tortyren, nu 70F på de flesta märken, men 70G på Change. Jag tror du ska ha större än E.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem