Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
r95

r95

Kvinna ·

Hur bra fungerar ristestet?

Bröstförstoring

Någon som gjorde ristestet före sin operation som vet om det stämmer bra överens med hur resultatet blev efter operationen?

9

Sortera efter

Laylla

Laylla

Kvinna ·

Följer. Hörde att i verkligheten brösten kommer bli mindre än med ris
Gilla
Snowie

Snowie

Kvinna ·

Jag provade ristestet efter konsultationen där jag provade ut 375cc i implantatet och provade hemma med 325 gram ris i varje Tog bort 50 g som försvinner under musklen antar ja iallafall :) Så med tröjan på ser storleken ut som samma som implantatet, ristestet hemma samt resultatet efteråt :) Hade bara svårt o få till rätt form på riset :P
Gilla
nybörjaren

nybörjaren

Kvinna ·

Hur tusan lyckas man fördela riset jämnt över brösten? :-P
Gilla
Harleytjej21

Harleytjej21

Kvinna ·

Hur gör man ristestet? Har nyss varit på konsultation och är osäker på storleken. Om jag ska ta 355cc eller 335cc, hur mäter jag då? Hjälp! Vore till sån hjälp att få känna efter. Fick känna på konsultationen men vill gärna gå runt med det en tag och se hur det känns under en hel dag.
Gilla
Snowie

Snowie

Kvinna ·

Väger ris i gram i en plastpåse o knyter ihop :P Jag försökte forma till de men går ju sådär :)
Gilla
lillamy82

lillamy82

Kvinna ·

Mina blev mindre men det är säkert för att kroppen sväljer 50 cc när man lägger bakom muskeln. Jag tyckte dom kändes mycket större med ristestet :P
Gilla
lillamy82

lillamy82

Kvinna ·

Harleytjej21 skrev:

Hur gör man ristestet? Har nyss varit på konsultation och är osäker på storleken. Om jag ska ta 355cc eller 335cc, hur mäter jag då?
Hjälp! Vore till sån hjälp att få känna efter.
Fick känna på konsultationen men vill gärna gå runt med det en tag och se hur det känns under en hel dag.

Du klipper sönder strumpbyxor ( nylon ) o lägger i okokt ris. 1 dl = 100cc. O sen formar du den som ett bröst så gått du kan :)
Gilla
r95

r95

Kvinna ·

Jag kan säga nu i efterhand att jag tycker att brösten blev lite mindre i verkligheten än med ristestet. Trots att jag tog bort 50 cc som man ska göra om man ska ha bakomplacering. Det blev väl ingen jätteskillnad men ändå så jag märkte av den. Kan säga att ristestet med 5 dl ris (som alltså ska motsvara ett implantat av storleken 550 cc) kändes typ lika, eller kanske till och med lite större än vad mina bröst blev nu efter operationen, och jag la in 600 cc :)
Gilla
Lillafrur

Lillafrur

Kvinna ·

Ska det vara gran eller dl på ristedtestet? Jag har gått efter dl!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem