Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Blondie79

Blondie79

Kvinna ·

Hur får jag mina drömbröst??? *bilder*

Bröstförstoring
Ja ni ser ju hur det ser ut idag. Vad ska jag stoppa in (framför) för att uppnå bröst enligt bilderna. Vad tror ni, hjälp mig med all er erfarenhet.
8

Sortera efter

Tristessen

Tristessen

Kvinna ·

Du borde nog satsa på minst mellanprofilen för att uppnå dina önskebröst. 300cc blir nog lagom.
Gilla
Blondie79

Blondie79

Kvinna ·

Tack för ditt svar. Tyvärr är mentor mellanprofil 300 för smala för mig.
Gilla
Delvisbakom600cc

Delvisbakom600cc

/ ·

då man inte vet vet dina måttt osv så vänd till din klinik med denna bild för att få svaret på din fråga. som tristessen skrev så var hennes "förslag" för smala i ditt tycke :)
 Så det är smartast och prata med din kirurg istället ;)
Gilla
gevalia

gevalia

Kvinna ·

Inte under 300 cc och gärna en mellanprofil Hade jag tagit om mitt utgångsläge va som ditt Och jag ville ha dom brösten på bilden ;);)
Gilla
Blondie79

Blondie79

Kvinna ·

Jag har egen bröstvidd 13 cm. Jag har varit på konsultation, men jag är rädd för att det ska bli för stort.
 
Han tycker mellanprofil 450cc bakom muskeln, men det känns gigantiskt, så stort vill jag inte ha. Var nere ända på 375 mellanprofil men även det kändes för stort. Däremot kändes det helt rätt när jag provade 300cc låg profil. Kirurgen menar dock att mellanprofil ger snyggare bröst, och att om jag tycker det känns bra, då kommer jag tycker det blev för litet sen när de väl är på plats.
Gilla
Candycane

Candycane

Kvinna ·

Det finns ju en risk att de blir för platta med lågprofil speciellt eftersom din egen bröstbredd är 13cm. Jag tänker att ju bredare ett bröst är desto mer måste det stå ut för att se "naturligt" ut. Och på din önskebild med den vita t-shirten står ju brösten ut lite också. Sådär tror jag inte att du kommer få med ett låprofilsimplantat (trots att det är det du har på bilden) när implantatet väl är i kroppen för att det trycks ju ihop då. Jag skulle tro att du behöver iallafall 350cc mellanprofil för att få såna bröst! Har du tittat i mentors implantatlista? Du har ju tex :
350 cc 12,6 cm 3,8 cm
325 cc 12,9 cm 3,6 cm
finns ju andra alternativ än 300cc eller 450 :)
Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Jag tror 350cc- 400cc. Svårt o säga. Men man får tänka dina drömbröst på din kropp. Eftersom du är lite bredare än henne så behöver du mer cc. Lågprofil kommer inte ge dig dina drömbröst då de blir väldigt platta o kommer nog inte fylla ut din egen vävnad ordentligt. Så jag hade tagit moderate plus profil för att fylla ut eller en högre profil. Men då blir de nog för stora. Så ta den profil som passar den storleken du vill ha bäst
Gilla
Lejna

Lejna

Kvinna ·

Ren gissning skulle väl vara minst 400 cc med MP, eftersom du har en viss bredd. Jag skulle nog gå på kirurgens rekomendationer :). 
 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem