Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
EVF1995 profilbild

EVF1995

Kvinna ·

11 dec, 2018

Hur finansierade ni er bröst-OP?

Andra bröstoperationer

Jag har i flera år drömt om att fixa till mina bröst. Även om jag bara är 23 år så hänger dem ganska mycket och är ganska tunga på min tunna kropp, vilket gör att jag aldrig kan gå utan bh och jag måste alltid köpa dyra proffsiga bh:ar och bikinis som är anpassade efter min "speciella bröstform". En klänning eller topp som är öppen över ryggen är också ett no-no, eftersom nipple-covers eller sånna klistriga "kycklingbröst" bara tynger ner och det ser bara konstigt ut... Iallafall till sak: Jag kommer alltså behöva göra både ett bröstlyft samt lägga in implantat för att få till mina dröm-boobies. MEN problemet är att denna kombination tyvärr kostar en hel del... Jag är dessutom student och får därför inte ta några lån. (Jag skulle kunna vänta tills efter jag tar examen givetvis, men det är om ytterligare 2 år, och jag vill så gärna ha dem NUNUNU - helst innan sommaren iallafall) Hur har ni gjort för att finansiera er op? Finns det något "bakväg" till något typ av lån? Eller har ni varit duktiga och sparat ihop till det? Måste man betala hela summan direkt efter op, eller kan man göra det senare, som en månadsvis faktura tex?? (Isåfall löser det ju sig :D) Super tacksam för tips och råd hur jag ska göra! Kram

11

Sortera efter

Norrsken8

Kvinna ·

11 dec, 2018

Jag hade ungefär hälften sparat och resten lånade jag till på banken. Måste du verkligen ha implantat om de redan idag är stora och tunga? Räcker det inte med ett lyft tror du?
Gilla

Mimmi94

Kvinna ·

13 dec, 2018

Jag sparade ihop hela summan när jag var student med CSN- lån. Jag drog ned på mina utgifter (åt billigare & reste ingenting) och jobbade som tusan på sommaren och på loven. Det tog ett år att spara ungefär
Gilla

EVF1995

Kvinna ·

13 dec, 2018

Okej rättelse; de är inte super tunga/stora, men de väger ändå liksom pga de hänger så mycket. Och om jag enbart skulle göra ett bröstlyft - och därmed ta bort en hel del överflödig hud, skulle jag gissa på att jag skulle få en stor b/liten c kupa.. Dock är jag även missnöjd med att mina bröst sitter ganska långt ifrån varandra och jag drömmer om att få fylliga, fasta bröst med iallafall en liten klyfta. Så därför måste jag även lägga in implantat... :)
Gilla

EVF1995

Kvinna ·

13 dec, 2018

Svar till Mimmi94: Wow vad duktig du är! Ångrar såå att jag inte börjat spara tidigare.. Har ju velat detta så länge men alltid tänkt att jag måste vänta tills jag börjar jobba och tjäna "riktiga" pengar innan det är okej att operera sig. Men jag vill ju ha dem NU såklart. Vad för sorts op gjorde du? Och vad kostade det ca? :)
Gilla

Jublun

Kvinna ·

13 dec, 2018

Hur ser det ut med hjälp från sjukvården om det är så att man har tunga bröst så som du beskriver det? Är det även så att det påverkar din livskvalitet i form av ryggont osv så som personer med tunga bröst kan få? För i så fall hade jag i första hand vänt mig till vårdcentralen och ställt frågor där. Annars så gäller det nog att sparasparaspara, inte kul att dra på sig lån eller månadsbetalningar innan första ”riktiga” inkomsten. Lycka till, hoppas du finner en väg som passar dig!
Gilla

Mimmi94

Kvinna ·

18 dec, 2018

Jag gjorde enbart bröstförstoring, inget lyft. Opererade mig på Proforma Clinic och lade till kapselförsäkring, så totalt 39.000 kr tror jag det var om jag inte minns fel!
Gilla

Vonkan

Kvinna ·

18 dec, 2018

Hej jag lånade via banken som min klinik samarbetar med ;)
Gilla

EVF1995

Kvinna ·

20 dec, 2018

Svar till Vonkan: Vad var den för klinik & vilken bank? :) Och vad var räntan på det?
Gilla

J_Nilsson

Kvinna ·

20 dec, 2018

Tog lån via Medical Finance. Kliniken samarbetade med dem. :) De har räntefritt upp till 2 år. Jag tog på 4 tror jag. Minns inte vad det är för ränta då. Står på hemsidan.
Gilla

Vonkan

Kvinna ·

20 dec, 2018

Hej jag opererades på världens bästa klinik som heter nordiska kliniken och läkaren Patrik höijer ligger på Drottninggatan 33 i Sthlm dom samarbetar med Svea ekonomi jag betalar 1309kr i månaden ;)
Gilla

Jola111

Kvinna ·

20 dec, 2018

Jag kommer ta ett medlemslån från min bank. Valde att ha 600:- i månadskostnad, alltså amortering+ ränta som ligger på 4.85%. Blir en längre avbetalningstid men jag vill betala av lånet mycket snabbare så kommer se till att amortera in 1000-1500:- extra varje månad. Vill ha betalat klart allt på 1,5-2 år. Tror det är bäst att ha fast jobb innan man "skuldsätter" sig. Jag hade inte vågat chansa att ta ett lån utan jobb, men förstår dig verkligen, jobbigt att vänta!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem