Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Akira

Akira

Kvinna ·

Hur finansierar man en op?

Bröstförstoring

Hej! Jag funderar på att operera mig efter barn nr 2. Men hur finansierar man op:n? Hur har ni gjort? Sparat, lån?

7

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Hej! Ja jag har sparat. Känner att jag vill göra det utan att betala på dom i flera år. Men ja allt beror ju på hur man kan tänka sig att göra. Vissa vill ju ta lån och betalar gärna några/flera tusenlappar extra. Jag tycker det är dyrt nog utan lån ;)
Gilla
XSmalltowngirl

XSmalltowngirl

Kvinna ·

sparade också ihop hela summan, bor hemma pluggar, jobbar och inga barn så har ju inga utgifter direkt. många sparar hälften eller mer sen lånar resten så har man mindre avbetalning men lån blir ju alltid dyrare än att spara eftersom medicinskt lån har ofta ganska hög ränta.
 
kolla Medical Finance och Human Finance, tror deras ränta varit uppe i 18 som högst, nu ligger den nog på 11%. vågar inte säg säkert.
 
råder dig att spara.
Gilla
MissPrincess

MissPrincess

Kvinna ·

Jag är extremt bra på att spara pengar så jag sparade ihop allt innan :) 
Gilla
Jagsh

Jagsh

Kvinna ·

Medical Finance har räntefritt max 30 000 i 24 månader. Tilkommer upplägningsavgift på 500 kr. (engångskostnad)
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Sparade. Tog varje chans till övertid hela sommaren, jobbade glatt söndagar när alla andra var lediga. Vill man så kan man :)
Gilla
Akira

Akira

Kvinna ·

Jo klart man kan spara ihop men det kommer ta sån tid, kommer ju vilka göra op på än gång ;P
Gilla
Opticruise

Opticruise

Kvinna ·

Många tjejer härinne är ju väldigt unga ,bor hemma och har inga barn..Då förstår jag att det inte är något problem att spara,det låter så enkelt ,men alla är  vi ju inte i den situationen.. :)
Jag är över 30 ,har familj, och barn och bonusbarn,hus,delad ekonomi med min man.. Jag sparade oxå men på ett annorlunda vis,jag bad min arbetsgivare dra mer skatt på mig,35% varje månad.Vilket resulterade i en rejäl skatteåterbäring till midsommar varje år och de pengarna tog jag till en operation eller har ju opat mig 2 ggr.Inga pengar jag såg skymten av på kontot ,och då jag gjort så ett antal år så är jag liksom van med några tusenlappar mindre på kontot."Man rättar ju mun efter matsäcken". Tilläggas ska ju att både jag och min man har heltidsjobb och en god ekonomi..
Annars skulle jag nog kunna tänka mig att låna,absolut om man inte har tålamod att spara..Finns ju medical finance som har förmånliga lån med låg ränta..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem