
plasti
Kvinna ·
Hur fördriva tiden efter op?
Jag är en sjukt rastlös person, vill att det ska hända saker, göra saker osv men efter op är man rätt handlingsförlamad va? Hur gjorde ni för att inte tråkas ut? Eller man kanske sover mest i början?
Sortera efter

GoldenHoney94
Kvinna ·
Jag tänker sova så mycket jag kan. Har väldigt lätt för att sova om jag har möjlighet. Och självklart ladda upp med massa godis och film så jag kan ligga och tycka synd om mig själv :) Man får nog acceptera att det inte kommer finnas så mycket att göra de första dagarna. Men det blir det värt sen!
Gilla

sommartjej
Kvinna ·
Ut och gå promenader!! Jag var ute och gick minst 2 timmar per dag iallafall! :)
Annars gör alla de där småsakerna man alltid har att göra fast aldrig gör :P
Jag har pysslat med fotoalbum och lite sånt XD
Men sen kommer du vilja ta de lugnt också! Jag var galet trött den första veckan av medicinen och så så det var skönt att få ta det lugnt! Var på bio en gång och somnade mitt under filmen för jag var så trött :P
Gilla

Oodi
Kvinna ·
missekan skrev:
Jag tänker sova så mycket jag kan. Har väldigt lätt för att sova om jag har möjlighet. Och självklart ladda upp med massa godis och film så jag kan ligga och tycka synd om mig själv :) Man får nog acceptera att det inte kommer finnas så mycket att göra de första dagarna. Men det blir det värt sen!Gilla

Milia
Kvinna ·
Precis efter operationen är man ju groggy och orkar inte göra något annat än att glo på tv och sova. Du har inte energi till att vara rastlös. Sen hur man är efter det är ju individuellt. Jag tyckte att det var ungefär som vanligt även veckorna efter, bara det att man var sjukt stel och hade ont. Säg att man ska laga middag till exempel - då kan man vilja ha hjälp med att öppna burkar eller pressa vitlök, och man får ta en stol och ställa sig på istället för att räcka upp handen till skåpet och plocka ner tallrikar och glas. Men det funkar ju. Tror inte du kommer ha några större problem.
Gilla

Miramee
Kvinna ·
Dag 1 i sängen med film.
Dag 2 i soffan med film.
Dag 3 plocka lite disk. Lite sova. Lite soffa
Dag 4 en sväng på stan.
Dag 5 allmänt plock hemma. Lite tvätt, lite disk. Leka med barnen.
Dag 6 tillbaka till jobbet.
Gilla

Anonym användare
Jag håller på och lära mig att lyssna på ljudbok och det är baske mig inte enkelt. Är normalt rastlös av mig, måste ha ngt att göra.
Men efter op. ska jag vila/sova och lyssna på ljudbok. När jag orkar blir det promenader alt. bädda in mig och sitta ute på altanen om vädret tillåter. Hösten kan ju bjuda till med soliga dagar så det hoppas jag på.
Tyvärr kommer min gubbe vara bortrest de första veckorna så jag håller redan på nu och lagar extra mycket mat så ska finnas matlådor i frysen. Min tonåring får helt enkelt ta över köksarbetet och värma mat, duka och duka undan. Tvätta kläder och hänga tvätt kan hon redan så det fixar hon. Hon är väl införstådd i att mamman bara kommer ligga i soffan och be om hjälp. =)
Sen får jag nog ge henne en extra slant på månadspengen för all extra hjälp hemma de första veckorna.
Gilla

Blåzippa
Kvinna ·
Jag tänker vila, läsa, se på serier, äta god mat i sängen och bara lata mig! Min mamma kommer och bor hos mig dessutom så jag lär bli rejält uppassad :)
Gilla

GoldenHoney94
Kvinna ·
Åå vad lyxigt med en mamma som kommer och bor hos en. Det finns ju trots allt ingen som är lika serviceminded och villig att ta hand om en när man är sjuk eller har ont och är hjälplös!
Gilla

GoldenHoney94
Kvinna ·
Med en mamma menar jag givetvis sin egen mamma ;)
Gilla