
A-C
Kvinna ·
Hur funkar sjukskrivningen efter en bröstoperation?
Det börjar närma sej för mej och enligt min kirurg får jag räkna 4 veckor, min chef är informerad och allt ok! Men är det så att jag eventuellt inte kommer få ersättning? Hur funkar allt och hur går jag tillväga?
Sortera efter

CEH
Kvinna ·

madeleinep
Kvinna ·
Arbetsgivaren betalar de första 2 veckorna och sen hoppar försäkringskassan in

CEH
Kvinna ·
Men betalar försäkringskassan ut även för en operation som inte är i medicisnkt syfte?

A-C
Kvinna ·

A-C
Kvinna ·

marlin
Kvinna ·

A-C
Kvinna ·

Rydelion
Kvinna ·
FInns en äldre tråd om just detta. Man blir sjukskriven för nedsatt arbetsförmåga, oavsett anledningen till den nedsatta förmågan. Även om det kan verka skumt. Jag har en kollega som först var sjuklig fet och gjorde en gastric bypass - 4 veckors sjukskrivning för detta. En tid efter detta gör hon nu bukplastik för lös hud, även detta resulterar i 4 veckors sjukskrivning som då arbetsgivare och FK betalar ut. Fk efter dag 14.
DET om någonting kan tyckas ännu mer självvållat.... Men även plastikoperationen för magen fick hon ju beviljat ledigt och ersättning så kör hårt. Har inget med anledningen att göra.

Nk82
Kvinna ·

Nineties-Kid
Kvinna ·

A-C
Kvinna ·

Bobelina
Kvinna ·

Anonym användare
Min läkare har inte skrivit vad det är för ingrepp jag gjort, utan bara sårvård och att jag ej får lyfta tungt, hoppas f-kassan godkänner det. Fråga din läkare vad som skrivs på intyget.

Micks
Kvinna ·
Jag undrar oxå. Så flikar in med en egen fråga om det går bra? Jag studerar eventuellt under den tid jag behöver vara hemma. Gissar att jag inte behöver stanna hemma 4 veckor då, men OM det skulle behövas. Hur fungerar det med studielån och stöd då?