Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
kakmonster profilbild

kakmonster

Kvinna ·

06 mar, 2012

Hur gör jag för att få sjukersättning hos FK?

Ekonomi - Finansiering - Lån

Hej,

På mitt jobb bokar man in sig vecka för vecka och man får bara ersättning för de dagar man är inbokad, dvs max sju dagar (minus karensdag såklart). Jag har ett skrivbordsarbete. Min kirurg sa att helst ska jag ju vara ledig i två veckor, men jag får ju se hur jag mår efter op.

Hur länge behövde ni vara lediga efter bröstförstoring (ni som har t ex. skrivbordsarbete)?

Men om jag nu skulle behöva vara ledig mer än en vecka hur gör jag med FK? skriver man ut en blankett och postar, är det komplicerat?

Hur räknar de ut ersättingen? jag har alltså ingen fast lön, utan bara en timanställning så min lön varierar en del.

3

Sortera efter

Fröken Frida

Kvinna ·

06 mar, 2012

Hej! Min kompis opererades på en onsdag och började jobba hemifrån på fredagen. på måndagen var hon på jobbet igen men det är väldigt olika hur man mår efter narkosen och hur ont man har. jag hade aldrig klarat det! Ring försäkringskassan och kolla hur det fungerar med timmanställning och sjukskrivning. Lycka till!!!
Gilla

Brunett87

Kvinna ·

06 mar, 2012

Jag är inte helt säker men har för mig att FK ändrade reglerna för sjukersättning för nåt år sedan och att det i dom nya reglerna inte går att få ersättning från FK efter en skönhetsoperation. Arbetsgivaren får man sjukersättning ifrån men att FK inte ger det om inte operationen var från landstinget.
Gilla

Mymlan

Kvinna ·

06 mar, 2012

Arbetsgivaren betalar ju lönen de två första veckorna, om du har en anställning.

Det var inga som helst problem att få sjukpenning när jag blev opererad i höstas.

Jag var hemma i 3 veckor och fick då sista veckan ifrån FK.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem