
Marie
Kvinna ·
05 mar, 2017
Hur har er första vecka sett ut?
BröstförstoringJag undrar hur er första vecka sett ut efter er bröstoperation? Jag är på dag 5 och idag har jag bara legat och sovit, eller kollat på datorn. Inte ut och gått för det har öst ner och blåst. Och andra saker kan jag inte göra. Mannen får ta allt med disk, matlagning, barnen, hunden osv. Känslan av att inte räcka till och kunna göra ngt äter upp mig. Jag brukade gå runt 12-16000 steg om dagen, nu är det 1000-1500 om dagen. Jag har gått upp från 71 - 72,8 (vet att lite är brösten) men äter ju en del med och rör mig inte. Nu ska mannen duscha mig. Mitt hår är fett. Har ångest att ta av mig bh:n pga spänningen i brösten, den töjda huden och konstiga smärtan jag upplever i sidan. Jag äter enbart alvedon nu. Har en antibiotika kvar och en morfin till natten om det skulle behövas. På onsdag böljar min man jobba. Tisdag åker tejpen. Hur ser er vecka ut? Blir brösten formade värre av att jag halvligger/sitter mkt?
Sortera efter
Spigg
Kvinna ·
06 mar, 2017
Marie
Kvinna ·
06 mar, 2017
Jag är som du på dag 5. Jag börjar jobba dag 7... Men jag tror det går bra. Jag har inte ont längre utan bara som ett tryck över bröstet. Jag skulle kunna vara rörlig men jag är så trött..
Igår levde jag i stort sätt som vanligt. Dukade bord och plockade ur diskmaskinen. Jag tar bara Alvedon nu.
Det jag bekymrar mig lite över är att brösten känns alldeles för stora och sitter under hakan. Jag hoppas det känns bättre när dom sjunker. Har ingen känsel i halva höger inkl bröstvårtan heller.
Anonym användare
06 mar, 2017
Marie
Kvinna ·
06 mar, 2017
Oj, låter som ni har det lite värre än mig. Hoppas det vänder snart!
Jag är iof inne på dag 11 idag men har mått väldigt bra hela tiden.
Åt bara en morfinrablett första natten och sen alvedon/naproxen knappt en vecka.
Var ute och gick en runt kvarteret dagen efter, 2dagar efter gick jag på stan och lagade lasagne-men då blev jag trött och fick lite ont ich var tvungen att vila efter.
Kört bil sen dag 3 & har haft mina 3 barn hos mig (separerad) sedan dag 4..
Tvättar, lagar mat, handlar etc som vanligt. Dock har jag struntat i dammsugningen så det är hög tid nu! : )
Anonym användare
06 mar, 2017
Glam
Kvinna ·
11 mar, 2017
Iwonder
Kvinna ·
12 mar, 2017
jhojho
Kvinna ·
12 mar, 2017