Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
miss zero profilbild

miss zero

Kvinna ·

23 mar, 2012

hur har eran familj tagit er bröstförstoring??

Bröstförstoring

hej!

 jag har inte sagt något till min familj om min op då jag inte ville ha några "pekpinnar" i mitt beslut över min bröstförstoring. Nu när allt är över kan dom liksom inte påverka mig, någon med liknande erfarenhet som kan dela med sig om ett lämligt sätt att ta upp detta med sin familj utan att dom blir besvikna och dömande?

35

Sortera efter

boobiesvidern

Kvinna ·

23 mar, 2012

Hej.

Min familj vet inget el har inget sagt till mig rätt ut. Jag har alltid varit mycket för mitt eget privatliv och därav ville jag inte att familjen ska veta.

Min pappa tycker bara att jag har fina former nu och det är något jag vet att han har sagt till mig. Mina två syskon har jag inte sagt det till och de vet inget och som jag sa innan att de inte har sagt något rätt ut till mig.

Jag håller med dig ang pekpinne, det är mitt val och inte deras. De behöver inget få veta. När jag åker dit tar jag inte på mig utmanande kläder utan vanligt.

Hoppas du fixar det!!

Gilla

Miss_V

Kvinna ·

23 mar, 2012

Har inte heller tänkt berätta för mina föräldrar, möjligtvis efteråt, om utifall de skulle fråga mig! Ändå står vi varandra nära, men det känns omöjligt att berätta, de skulle verkligen inte ha någon förståelse för något sådant här!

Har ni berättat för kompisar då? Jag funderar på att göra det men vet inte riktigt...

Gilla

miss zero

Kvinna ·

23 mar, 2012

himla svårt sånt här.... jag har berättat för mina närmast vänner men också varit tydlig med att jag inte  vill att dom pratar om det med andra som vilken grej som helst, tror det är många som inte riktigt förstår :/ hur som helst så finns det alltid dom som dömer folk och inte ens vill försöka förstå... tyvärr :(

Gilla

boobiesvidern

Kvinna ·

23 mar, 2012

jag har berättat för mina närmaste vänner och som ni säger så har jag sagt att det är hemligt och inget att prata om för vem som helt och till vem som helst.

Det har gått bra att berätta för mina vänner, men tänk på att du litar på dem bara. Det är ett stort ansvar som vän att inte berätta det, många vill prata om det och göra det till en dum blondin grej.

Tänk dig för är mitt råd

Gilla

miss zero

Kvinna ·

23 mar, 2012

tack :) det ska jag göra! ska jag vara helt ärlig så ångrar jag att jag pratat med vissa av mina vänner just för att jag inte kan lita på dom :/

Gilla

Hunnybunny

Kvinna ·

23 mar, 2012

Tråkigt att du känner så. Men berätta bara att du är säker på ditt beslut & att det är din kropp. Tror nog dom accepterar det! Har tyvärr ingen erfarhet av det, för både min mamma & jag har haft små bröst men det var hon som berättade att hon skulle göra en bröstförstoring & att jag fick göra det också om jag vill. Har aldrig pratat med henne om det innan, så det kom som en chock. Hoppas allting går bra! :)
Gilla

boobiesvidern

Kvinna ·

23 mar, 2012

jag har också gjort det felet. sjukt jobbigt nu när jag har PIP implantat och måste op mig igen. men det ska bli skönt att bli av med dem. Men man gör bara misstaget en gång och förhoppningsvis lärt sig något på det.
Gilla

miss zero

Kvinna ·

23 mar, 2012

härligt att höra :) har precis berättat för min mamma , allt gick bra tack å lov :) men nu vill jag inte berätta mer, skönt att ha någon nära när man behöver prata och nu fick jag det :)
Gilla

sandra1987

Kvinna ·

24 mar, 2012

För mig var det inga problem. Min mamma och storasyster har båda gjort, i när jag skulle göra var det mina föräldrar som lånade ut pengarna. Nu ska jag göra om pga komplikationer och tänker samtidigt lägga in lite större då jag aldrig var riktigt nöjd med storleken, och då kom det en del "pekpinnar" gällande storleken.. Men pratar inte om det mer med nån nu, kommer bara säga tatt jag ska göra korr, förutom sambon, mamma i syster som redan vet så tänker jag inte berätta att jag ska lägga in större.. Men vad skönt att det gick bra med din mamma, verkligen skönt att kunna prata med någon om en sån stor grej som man har så mycket tankar kring :) Det var inga buttra miner alls?:) härligt!
Gilla

Summer dress

Kvinna ·

24 mar, 2012

Jag har inte sagt nåt till mina föräldrar och dom har inte märkt nåt. Helt ärligt kan jag väl känna att min familj inte har något med mina bröst att göra. Jag hade inte berättat för dom om jag gjort en intim-piercing heller.

Kan väl hända att dom kanske märker det i sommar när man börjar gå mer lättklädd, men den dagen den sorgen.

Mina systrar vet. Älsta syrran trodde att mina plötsligt större bröst berodde på att jag var gravid och för mig kändes det viktigare att dementera ett sånt rykte än att hemlighålla mina tuttar. haha. Hon ville ta några sekunder och tänka på allt hemskt som kunde ha hänt men konstaterade sen själv att allt gick ju bra och det finns liksom inget hon kan säga. Hon tyckte att dom var snygga och avslöjade sen att hon själv funderat på att lyfta ögonlocken.

Den andra syrran vet men hon har inte sagt nåt till mig. Vet inte om det är för att hon inte tycker om det och besparar mig sina åsikter eller om hon tiger av respekt för att jag inte vill skylta med min förstoring. (det är alltså inte jag som berättat, men min andra syrra skvallrade). Skulle tippa på att det är för att hon inte tycker om det.😈

Gilla

kvinna84

Kvinna ·

26 mar, 2012

miss zero skrev:
hej!

 jag har inte sagt något till min familj om min op då jag inte ville ha några "pekpinnar" i mitt beslut över min bröstförstoring. Nu när allt är över kan dom liksom inte påverka mig, någon med liknande erfarenhet som kan dela med sig om ett lämligt sätt att ta upp detta med sin familj utan att dom blir besvikna och dömande?

Jag har inget sagt till min familj - och kommer heller inte att säga något när det är över. Det är min kropp och jag är en vuxen människa, så vad ska jag blanda in dem för?

Gilla

boobieJ

Kvinna ·

27 mar, 2012

Jag vill berätta för mina föräldrar då jag fortfarande bor hemma och min mamma dessutom är "ledig" varannan vecka och kommer vara hemma just den veckan jag opereras.

Men jag vet verkligen inte hur jag ska lägga fram det då jag tror att dom är rätt emot det hela.. (nämnde det för mamma i höstas att jag funderade på det, då sa hon bara "nää lägg av, det är absolut inget du behöver göra")..

Kommer dock säga att allt är betalt och klart så det finns ingen återvändo, men vill ju ändå lägga upp det så bra som möjligt.

Hur sjutton tar man upp det? :/

Gilla

Casiopeia

Kvinna ·

27 mar, 2012

Mina när och kära vet inget och jag har inga planer på att berätta för dom.

Har hitills inte fått några komentarer på snart 3 år, så jag tror inte att det kommit fram. Och hoppas ju att det förblir så.

Man måste inte berätta, det är ganska skönt att låta bli faktiskt.

Gilla

Milia

Kvinna ·

27 mar, 2012

Jag har inte sagt något till min familj och de har inte märkt någonting, liksom flera av mina närmaste vänner. Tror inte man kollar på det sättet + att det är lätt att dölja brösten hyfsat i lite bylsiga tröjor. 

Men om du VILL berätta tror jag inte det måste vara så komplicerat. Säg det rätt upp och ner bara, så får de tycka vad de vill.

Gilla

Caston

Kvinna ·

27 mar, 2012

Jag har inte heller berättat och kommer nog inte göra det heller! Skall op 21/6 så får nog hoppa över midsommarfirandet med familjen dock!:) Min familj är tyvärr inte så liberal och jag vill inte bli ifrågasatt. Jag har fött och ammat två barn och det har satt sina spår..
Gilla

Miss_V

Kvinna ·

27 mar, 2012

Det måste vara lättare om man är äldre, fått barn och ammat! Då har man mer en "giltig" anledning till att göra det! Om man "bara" har små bröst av naturen anses det mest ytligt,dumt, bimboaktigt och omoget tyvärr:( :(:( Så därför kan jag absolut inte berätta för mina föräldrar!!

Gilla

BooBoo

Kvinna ·

27 mar, 2012

Jag var liv rädd för vad min mamma skulle säga då hon också sagt att jag inte behöver. Men när jag väl varit på konsulation och bokat op datum så berättade jag, och hon tog de faktiskt förvånansvärt bra! Jag förklarade varför och hon förstod, så jag tror att man förstorar upp de hela till de värsta när de egentligen inte är de. Jag tror dom blir mer besvikna om man berättar efter än innan, men det behöver ju inte vara för alla. Föräldrar är föräldrar, dom älskar oss som vi är och tycker såklart inte vi behöver göra ditten och datten. Dom blir såklart oroliga ang komplikationer och annat, men om man säger varför man vill göra de så tror jag som har mer förståelse än vad vi tror :)
Gilla

boobieJ

Kvinna ·

28 mar, 2012

BooBoo: Åh, kul o höra att hon tog det så bra :) Jag ska försöka samla mig mod också att berätta. har ju iaf 22 (oj, inte så himla mycket när man tänker på det, hehe) dagar på mig än så länge.. :)

Gilla

Anonym användare

28 mar, 2012

Är nog bara för dig och säga det och förklara att det är viktigt för dog och blabla. Jag bor också hemma och har berättat till mina föräldrar som faktiskt tog det bättre än jag trott, båda tycker iof att det är onödigt (spec pappa). Men mamma sa mest att det är min kropp och mina pengar så om det är något jag vill göra så stöttar hon mig. Däremot är min syster vääldigt emot allt som har med plastikoperationer att göra så har valt att inte berätta för henne (hon bor i en annan stad) utan det får hon se nästa gång hon hälsar på, då är det liksom gjort. Mitt dilemma är mest att jag jobbar hos min svärfar... Vettesjutton hur jag ska säga att jag inte kan jobba på ca två veckor....:/
Gilla

Lovely Lily

Kvinna ·

28 mar, 2012

inte opats ännu men jag gjorde misstaget att (i min iver över mitt beslut) prata med min syster och en av mina grannar (vi är nära vänner) och fick så kraftiga reaktioner att jag faktiskt blev lite ledsen och började tvivla på mitt beslut... Min syster är mycket överviktig och hon tyclkte att jag var en idiot som var så smal och fin och som gillade att träna att jag skulle förstöra min kropp (och så rabblade hon upp allt dåligt som kan hända) hon menade att bara för att mina bröst inte var så snygga längre så var det ju pga att jag fött och ammat två underbara barn och det var naturligt med påsar efter en graviditet Etc etc etc. Min vän mer eller mindre skällde ut mig och sa att man måste lära sig att älska sin kropp och att hon minsann oxå tänkt göra brösten förut men kom fram till att man ska lära sig tycka om sin kropp utan ingrepp bla bla... Sen jämförde hon sina (för mig ser dom perfekta ut, fina bröst, fasta och fin underpool ) med mina två påsar som jag häller ner i en för stor bh för att skinnet ska hålla sig på plats (jag visar henne i frustration och då kommer hon av sig lite) och slutsatsen hon drar är att "dom är väl som dom ska se ut efter två graviditeter! Men varför då? Varför ska man bara acceptera allting hela tiden och vara nöjd med det man inte är nöjd med (min mage hänger oxå som en påse och det kan jag leva med så jag är ingen perfektionist) Så efter denna långa historia så vill jag ge rådet att hålla det för dig själv och se det som något privat och intimt som bara DU har att göra med. Jag tänker inte berätta för någon igen om dom inte frågar rakt ut och jag tror folk överlag inte gör det. Måste man berätta för någon så kolla först var den personen står i frågan, man blir så himla sårad av pekpinnar. Kram!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem