
Minnion
Kvinna ·
Hur har ni förklarat för era barn?
Lägger detta i forumet för bröst men frågan är egentligen allmän. Hur har ni som har barn som är gamla nog att upptäcka förändringar förklarat era ingrepp/nya utseende? Jag planerar att förstora mina bröst som nu är helt urammade och tomma. Det finns ingen som helst chans att min äldsta, som är 5 år, missar om mina bröst plötsligt blir fylliga. Hon ser mig ofta naken då vi simmar ihop. Frågan kommer komma och jag vill gärna svara på ett öppet sätt som inte ger henne massa idéer om hur kvinnor "ska" se ut eller att än viss sorts utseende är bättre än något annat. Tänker nu att bara säga att jag gjort om dem så de ser ut innan jag ammade barn men är osäker på om det är det bästa. Hur har ni gjort?
Sortera efter

Lusen
Kvinna ·

Nyfiken123
Kvinna ·

Minnion
Kvinna ·
Jag känner samma som dig. Har en son på 16 som jag kommer berätta för. Men ska verkligen ändå försöka förklara för han att jag bara gör de för mig själv. Och mina döttrar på 7 och 4 känns de svårare. Har skjutit på min bröstoperation just för att jag vill inte ge fel intryck till mina barn. Men nu tagit steget och bokat op. Så bra tips de tar jag också gärna emot :)

Minnion
Kvinna ·
Kan bara skriva detsamma- tips tack! Ska operera mig på onsdag. Dock är det fettransplantion till brösten så det kommer inte blir så stor skillnad- men det är ju den första tiden som blir så tydlig. Då kommer jag vara stor å svullen, trött och man går runt i korsett (eller vad det nu kallas) och ja...hur förklarar man det? Var er själva och tyck om er som ni är medans mamma fixar sig lite. Jag behöver verkligen bra svar att ge dem😀

cihi
Kvinna ·

Nyfiken123
Kvinna ·

Minnion
Kvinna ·
Jag har tre barn, två döttrar på 15 och 17 och en son som är 7. Är döttrarna sa jag att jag kommer att göra en liten korrigering. Jag kommer att sätta tillbaka av det som försvunnit när jag ammat barnen. De tyckte det var ok. Åt sonen har jag inte sagt något :) han är inte så uppmärksam

Minnion
Kvinna ·
Ja jag har oxå 2 döttrar. 6 å 10 år. Men om man säger att man bara vill återställa dem till de det en gång var är ju ett ganska bra svar egentligen. Minnion- jag har mer breda bröst lixom, svårt att förklara. Men tomma så fyller inte en bh. Inte häng som stör iaf. Får se hur det blir. Är lite för överviktig med men har stannat på en vikt som jag inte kommer nånstans med och kommer inte hinna med mer träning än vad jag gör nu förtiden så jag "slår till" med detta nu. De ska ta från sidan av brösten, under armarna där bh bandet sitter typ (så mina breda bröst ser mindre breda ut) samt från ryggen. Hoppades på magen men det var för stor 😇 Skulle krävas en bukplastik då med å det orkar jag inte med. Jag är rätt nöjd med min kropp å mina extrakilon men brösten skulle behöva formas till. Får se hur det blir, tar ju några veckor innan svullnad å fett som inte fäster sig försvinner så..men lite mer rundning så vore jag tacksam 🙂

Lusen
Kvinna ·

Mrs
Kvinna ·

Sinnen
Kvinna ·

Sweetie32
Kvinna ·

Minnion
Kvinna ·

Deadpool
Kvinna ·

EllenorF
Kvinna ·
- Detta är ett citat ur en känd fitnessprofils inlägg där hon svarar på tal kring hennes bröstförstoring. Hon har mycket viktiga tankar tycker jag, och när jag själv får frågan kommer jag försöka ta med poängen hon har här.
Jag är inte missnöjd med min kropp, jag kan leva utan en bröstförstoring. Men jag vill göra det, jag tycker det är snyggt och jag tycker att det känns mer som jag efter att ha haft mer bröst större delen av livet innan barnen. Men jag mår inte dåligt av de jag har nu, jag skäms inte över dom, jag bär upp dom stolt varje dag. Men jag kan exempelvis inte klä mig på det sätt jag är van vid, eftersom att tröjorna inte sitter som dom brukade längre etc.
Jag bestämmer över min kropp och ingen annans, jag får göra vad jag vill med min kropp, men har inte rätten att negativt påverka någon annan kring dess tankar om sin kropp. Alla får se ut precis som dom vill, och att vi är olika är det fina i samhället. Jag vill se ut på det här sättet så då gör jag den här operationen. Men det vill inte "lisa" ex. Och det är okej. Så länge man inte uttrycker sig i att det är av missnöje man gör en förändring, så tror jag inte att det påverkar barnens självkänsla negativt.
Mer - jag ville, jag kunde, så då gjorde jag det. Vad det kommer till smärta så är det ju samma som med en tatuering. Det gör ont nu för att det är nytt, men går snart över o då är allt som vanligt igen. Det gör inte ont för att man är sjuk eller gjort sig illa utan doktorn har hjälpt mamma o fixa det här så nu får mamma ta det lite lugnt o försiktigt så det blir så bra som möjligt sen.

tina82
Kvinna ·

Milla-82
Kvinna ·

Deadpool
Kvinna ·
Har också funderat mycket på detta. Mina barn är 17 (son), 7, 4 och 2 (döttrar). Nu är det snart 1 månad sen min op och jag har valt att inte berätta alls åt någon förutom min mamma o syster. Har haft ganska mycket pushup BH så med kläder så syns nästan ingen skillnad. Utan kläder stor skillnad. Min sambo har duschat flickorna och de har inte sett mig naken på länge. Men med sommaren emot så kommer de ju att se mig med lite kläder och utan. Men tänker att de kanske inte reagerar nåt, brösten blir ju mera naturliga hela tiden. Och har också ammat de två senaste somrarna och då haft mycket problem med mjölkstockning och bröstinflammation och haft mycket kläder på mig fastän det varit varmt. Är lite rädd att ifall de får veta så får också många runt omkring oss det och det vill jag inte.

KickiFine
Kvinna ·

Queenie
Kvinna ·