Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Poppygirl

Poppygirl

Kvinna ·

Hur har ni gjort efter tortyren?

Bröstförstoring

Nu är det bara 1 dag kvar tills jag precis nått 4 veckors strecket och det är ok för mig ta av mig tortyrbehån. Jag tycker det skulle vara intressant att höra hur alla ni som är opade på Citadell har gjort. Fortsatt att sova med behån och bröstbandet på natten, bara behån, utan alls, eller annan behå? En ny roligare behå på dagen, eller hur har ni gjort och vilka råd har ni fått?

Personligen tycker jag det känns lite konstigt att plötsligt sova helt utan trots att jag fått höra att det går bra, så jag funderar på om jag ska fortsätta att använda citadells egen behå med lätt band ändå. Samtidigt som jag fått rekommenderat att inte ha det, och jag vill ju inte gå emot min kirurgs råd. Men man vill ju inte att brösten ska få fel form eller åka ut på sidorna för mkt. Så hur gör man för att det ska bli så bra som möjligt?

15

Sortera efter

Malin88

Malin88

Kvinna ·

Du kan ha tortyrbhn i all evighet om du vill :) det kommer inte hända nåt då de är en vanlig bygelbh. Som jag tror är bättre än de flesta bhar. Jag sover alltid med stöd. Tänker inte göra samma misstag som efter första op. Då sov jag utan nåt stöd o gick ofta utan stöd på dagarna. Fickorna är förstora på mig nu o glider lätt ut i armhålan. Så jag rekommenderar att ha stöd på natten. Jag sover oftast i en sporttopp jag köpte på lindex då den trycker ihop brösten när jag ligger ner. Även sophie soft cup från bravissimo är en bra topp :) Sen ska du undvika pushup bhar och bhar som formar brösten. Jag hade iaf tortyren i 2 månader och sov med bröstband och tortyr i ca 2 månader. Men min kirurg sa jag slapp efter 3 veckor. Men man kan ha bröstvandet löst på natten bara för att hindra de glida utåt sidorna
Gilla
Summer dress

Summer dress

Kvinna ·

Det där har jag också funderat på, har bara 1 vecka kvar med tortyren. 

Jag har köpt vanliga BH'ar att ha på mig dagtid efter dessa 4 veckor. Vanliga bygel-BH:ar utan push up. Med tunna kupor som bara är "stödvadderade". Förutom en som är helt i spets. 

Funderade också på hur man ska göra på natten, vill verkligen att brösten ska hålla sig såhär snygga! Men från kliniken rekommenderar dom alltså inte att fortsätta sova med tortyren?

Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Till mig sa dom att jag skulle gå utan bh en månad efter att jag slutat med tortyrbhn,men det kanske e olika på vad dom säger? Jag följde kirurgens råd iaf,kändes tryggast så:)

Gilla
Poppygirl

Poppygirl

Kvinna ·

Ja, det kan nog vara lite olika med råden från kirurgerna som det är med bröstbandet beroende på patientens förutsättningar.

Malin88: ja jag är ju lite rädd för att råka ut för samma sak. Enda grejen är att jag tror jag får utslag av att ha tortyren på mig och att ständigt gå med bh. Hmm...men tycker att det där med sportbh låter ganska bra. Ska kolla upp Lindex. :-)

Gilla
myplasticboobs

myplasticboobs

Kvinna ·

Jag sover med en BH utan bygel och bröstbandet :) Då håller dom sig på plats även när jag ligger ner. Att gå utan är inte att rekomendera tror jag. Jag fick inte gå utan för mycket och icke på natten för Peter. För mig var det väldigt viktigt att hålla dom på plats då jag har väldigt lös vävnad. Men jag tror det är viktigt för alla med sillisar att ha rätt stöd.

Gilla
Summer dress

Summer dress

Kvinna ·

Hm.. då är det med andra ord läge att investera i en bra sov-BH då. Kanske får gå in i kläddelen i forumet och fråga vad folk sover i. haha. 

Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Ja det är ju olika så sett men såg att du oxå är opad på citadell:)  Jag är opad av Johan (citadell.se) o han sa redan på konsultationen att man skulle va utan bh en månad efter att man haft på sig tortyrbhn.  (el  var det kanske tom 2 månader utan?? blev osäker:/ )

Gilla
MyDecition

MyDecition

Kvinna ·

Hur många veckor behövde ni ha på er tortyren ? Alltså bh och bröstband? (opererad av johan på citadell.se)
Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Jag hade tortyren i 4 veckor:)!

Gilla
MyDecition

MyDecition

Kvinna ·

Usch, då har jag nästan tre veckor kvar ! Jag som redan känner mig nöjd med utseendet:-P
Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Nej det är inte säkert,alla har den inte 4 veckor:) Det är olika, det kanske räcker med mindre för dig:)

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Det är rätt logiskt det inte är bra stt gå helt utan bh en månad. Så det rådet låter helt galet från en kirurg. Fickorna är inte läkta o brösten behöver så mkt stöd som möjligt. Annars riskerar man att fickorna förstörs totalt o brösten blir ojämna. Så gå aldrig utan bh på dagarna mer än nödvändigt
Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Det var vad han sa att jag skulle göra efter jag haft tortyren,det var nog tom 2 månader, man fick ha bh vid något tillfälle men skulle gå utan så mkt som möjligt:)  Var även samma för min väninna som oxå opades av honom:) ( går inte utan nu asså utan det var bara den första tiden efter tortyren man skulle det)

Gilla
Remindme

Remindme

Kvinna ·

Charles på Victoriakliniken tycker att man bara ska tejpa de första 3 veckorna? :S:S

Gilla
Remindme

Remindme

Kvinna ·

alltså tejpa ärren..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem