Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Boobs345

Boobs345

Kvinna ·

Hur känns det efter operationen?

Bröstförstoring
Min operation närmar sig och jag är redan ganska nervös. Jag är också rädd för smärtan. Jag har läst flera operationsberättelser och det har varit ganska stor skillnad hur ont patienterna har. Därför vill jag göra en liten gallup om hur det känns efter operationen.
1. Först vill jag veta att hur känns det när du vaknar av narkosen? Känner man smärtan genast eller kommer det först lite senare?
2. Hur intensiv smärta har du haft på operationsdagen? Är det så att man typ bara kan ligga och gråta eller känns det som en vanlig huvudvärk dvs. att man klarar av smärtan ganska bra?
3. Hur är det sedan följande dag efter operationen? Känns det redan bättre eller är smärtan lika intensiv då ännu?
Jag har ett barn och förlossningen gjorde ONT, speciellt de två sista timmarna före jag fick epidural. Känns smärtan efter operationen lika som att föda ett barn? Jag förstår att det finns individuella skillnader men dela gärna erfarenheter om detta. Tack så mycket!
5

Sortera efter

Pluttan80

Pluttan80

Kvinna ·

1. När jag vaknade hade jag inte speciellt ont vad jag kommer ihåg, man är rätt dåsig fortfarande. 2. Några timmar senare hade jag ont, men bara när jag skulle upp ur sängen och på toa. Man får bra smärtstillande. 3. För mig var smärtan värre dagen efter, men ändå åkte jag snabbtåget till Arlanda och flyget hem. ( sov 1 natt på kliniken) Jag har fött 2 barn och jag gör nog hellre bröstoperationer om du förstår hur jag menar. Nu har man ju ont i flera dagar när man opererat brösten, men så där fruktansvärt är det inte ändå och det är ju övergående. Jag tycker inte alls du behöver vara orolig, det kommer gå superbra.
Gilla
Boobs345

Boobs345

Kvinna ·

Jag förstår vad du menar Pluttan80 🙂 Tack så mycket för ditt svar!
Gilla
Ninnie

Ninnie

Kvinna ·

jag la in 275 bakom muskeln och enligt min mening så kändes det inte som smärta utan mer som värk och otroligt ömt. eftersom du fått barn så vet du hur det känns när mjölken rinner till och brösten är fullproppade, sådan tycker jag känslan var. man blir väldigt handikappad för det är svårt att sätta sig upp i sängen, sträcka sig efter saker osv. Själv slutade jag med smärtstillande efter tre dagar då min stackars mage vart såååå svullen av tabletterna. Mitt bästa tips efter op är att röra dig så mkt du kan och även att röra armarna lite mer än vad du nästan vågar samt att påminna dig själv att slappna av, då man går lätt och spänner sig av ren reflex, vilket gör det värre. rörelse gör att du blir mindre svullen samt ökar blodcirkulationen. du har säkert sett att nästan alla skriver att dom inte kommer ur sängen på morgonen, det är ju för att man har legat still och brösten svullnar.
 
du kommer fixa det där...;) 
Gilla
Merta

Merta

Kvinna ·

Jag blev förvånad över hur lite ont jag haft efter op. När jag vaknade upp från narkosen hade jag inte speciellt ont alls, hade nog förväntat mig det och blev positivt överraskad. Men man är ju fortfarande väldigt bedövad efter själva operationen och det tar ett tag innan det går ur kroppen. Jag opererades vid kl 10.00 och lämnade kliniken vid ca 15.30, då hade jag suttit och väntat länge på att träffa kirurgen igen innan jag gick. Efteråt när jag & min man gick till hotellet var jag faktiskt in i nån butik och kollade på lite kläder, så ont hade jag då! ;-) Sen hade jag lite mera ont av och till dagarna efter beroende på hur mycket jag rörde mig osv men det var aldrig speciellt jobbigt och jag hade bra smärtlindring att ta till. Värst var att jag fick ont i ryggen av att sova i samma ställning de första nätterna. Jag har fött tre barn och denna smärta har aldrig varit i närheten, då har jag även haft smidiga förlossningar kan jag tillägga. Så försök att inte oroa dig för mkt över detta och var inte rädd att ta dina smärttabletter om du har ont. Lycka till! :-)
Gilla
Skbj

Skbj

Kvinna ·

Jag opererades i onsdags och du kan läsa min operationsberättelse om du vill men låt den inte avskräcka dig för jag tror jag hade ondare än de flesta :) lycka till med din operation!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem