
Anonym användare
Hur känns implantat när man har rätt mycket egen vävnad?
Jag överväger en diskret bröstförstoring (förmodligen under 300cc) för att snygga till formen på mina bröst, samt en korrektion av en tidigare gjord vårtgårdsförminskning.
Undrar om det är fler med rätt mycket egen vävnad (har strl 70D, men har aldrig mätt cc) som gjort en diskret förstoring? Känner man implantaten mindre om man har mer egen vävnad att utgå ifrån, både själv och om någon annan tar på dem, eller är det samma oavsett utgångsläge?
Tacksam för svar!
Sortera efter

Tristessen
Kvinna ·
Jag hade en del vävnad innan förstoring, dock inte lika mycket som du. När jag står upp känner jag inte implantaten alls, eller jo brösten är fastare men på samma sätta som mina bröst var under tonåren. När jag ligger ner känns däremot implantaten väldigt tydligt.
Gilla

Anonym användare
Det känns ju lovande, känns som exakt vad jag vill åt! Skulle liksom vilja ha snyggare form i en trekantsbikini, eller plagg där man inte kan ha BH. Liggande är det ju inte många som kommer åt ändå, men bra att veta :)
Gilla

beth_short
Kvinna ·
Fast kan man kalla omkring 300 för en diskret förstoring?
Du lär ju få flera storlekar större bröst.
Gilla

Anonym användare
Jag håller med, jag hade tänkt mig närmare 200 men på min första konsultation tyckte kirurgen att jag kunde bära upp 275 eller över utan att det skulle bli en dramatisk förändring. Ska dock höra mig för med 2 till kirurger och se vad de säger. Vet inte hur mycket det påverkar, men jag har 14 cm i bröstbredd.
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Hej.
Jag har funderat på göra bröstförstoring och även varit på konsultation på proforma clinic.
Där sa de till mig att jag har egen vävnad vilket kommer tynga ner brösten, alltså om jag gör bröstförstoring så kommer min egna vävnad att kännas mycket mjukare vid bröstvårtan och under bröstet. och så blir brösten mer droppformade än runda.
Jag är orolig att brösten inte ska bli fina. för jag vill ändå ha snygga och rätt så stora bröst.
är det någon som gjort förstoring när de själv haft en del vävnad? hur känns det? och hur ser det ut ? ser det konstigt ut?
jag är så förvirrad. :(
Gilla

Bad_xx
Kvinna ·
La i 200 och känner inte mina. Hade 500cc egen och 75D. Nu 75F
Gilla

tjej25
Kvinna ·
hej.. jag skulle vilja fråga dig. jag har typ 75 b-c nu men inga fina bröst sen jag fick barn, hängigare.
jag har varit på konsutation för några dagar sen och han sa till mig att jag har enndel vävnad själv och att mina bröst är tunga.
jag har inget emot om de skulle synas att jag gjort en förstoring, vill bara att de ska bli snygga och rätt så fasta.
blir de det när man har egen vävnad? kan man ha en snygg klänning utan bh och de fortfrande ser snyggt ut? kan man ha en snygg topp utan bh och de ser ut som implantat, att de ser fasta ut `? eller blir de häng ?
Gilla

Bad_xx
Kvinna ·
Jag gjorde ett lyft med och då ville jag fylla ut brösten så la bara i lite granna. Gör ett lyft och lägg i 2-300 så får du snygga bröst sen som du kan gå utan bh med ;)
Du kan inte se på mina att jag har implantat.
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Jag är så orolig att de ska bli för små. Och hängiga fast än jag gör lyft eftersom mina bröst nu är så tunga ?????
Är di nöjd med dina? Vad har di för storlek ?
Gilla

Bad_xx
Kvinna ·
Dom kommer att *hänga* som normala bröst. Hade så jag kunde ha hela handen under innan och det har jag inte längre.
Har 75F nu. Ja är väl nöjd men kunde lagt i mer känner jag nu ;)
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Hmmmm. Är orolig att jag inte kommer bli nöjd. Ska betala 70 tusen. Då vill jag ändå att de ska vara rätt så stora och ha de rätt så högt upp. Tror du de kommer vara jätte mjuka? Kommer själva vävnaden gå ihop med implantatet??? Kommer de fortfarande se snygga ut uppifrån?
Vart gjorde du dina? Har du runda eller dropp ?
Jag har typ 75b-c nu och vill minst lägga in 300. Tror du de blir för små?
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Asså. Jag vill inte att det står SILLISAR i pannan på mig men vill ändå ha sillisar hehe om du förstår
Hur jag menar. ? :) :)
Gilla

Bad_xx
Kvinna ·
Gjorde mina i götebord på aps carlanderska hos peter wroblewski.
betalade 52000. Har runda m+ mentor 200cc
kolla mina bilder sen när du kan så får du se hur mina ser ut. Ser inte ut som sillissar. Ser ut som vanliga bröst ingen som kan se att det är implantat i dom..
mina är fasta men ändå naturligt klämvänliga ;)
är snyggast uppifrån ;)
Jag hade 75d innan. Stod och prova 200 och 300 men det såg jätte stort ut med 300 så det ville inte peter lägga i. Så blev 200 och mina större än innan och bredare.
tror det blir lagom ;)
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Det låter precis så som jag vill ha mina hehe
Gilla

Candycane
Kvinna ·
Jag hade 70D innan operationen och la in 280cc framför (anatomiska). På mig blev det inte en diskret förstoring utan en markant skillnad och på gränsen till för stora enligt min smak. Använder bara ovadderade tunna bhar för att jag vill inte se opererad ut. Iom att jag har anatomiska har jag coh 2+ och de är rätt mycket fastare än min egna vävnad som är väldigt mjuk. Om man kupar handen över hela bröstet är det mjukt men om man klämmer på underpolen som bara består av implantat är det betydligt fastare än min egna vävnad som ligger under bröstvårtan och i överpolen. I klyftan har jag ingen egen vävnad alls och där känns implantaten jättetydligt. När jag ligger ner är de runda och väldigt fasta och ser uppenbart opererade ut. Så mitt svar på din fråga är både ja och nej. Helheltintrycket blir betydligt bättre om man har egen vävnad (förutsatt att man lägger in små implantat) som en kudde runt om implantaten, men det beror även på var vävnaden lägger sig. Men det går aldrig att komma ifrån att brösten är fake och kommer att se och kännas fake i vissa positioner även om man har en del egen vävnad sen innan.
Gilla

Bad_xx
Kvinna ·
Jag känner inte mina på något sätt och de syns inte hur jag än gör. La dock framför muskeln men bakom bröstkörteln.
Kanske dock är dålig på att känna vad som är vad..
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Det låter precis så som jag vill ha mina hehe
Gilla

tjej25
Kvinna ·
Örjan på proforma i Sthlm sa att mina kommer bli mer droppformade eftersom
Jag redan har egen vävnad och för att mina bröst är tunga.
Han sa även att jag kommer va mjukare vis bröstvårtan och under. De är
Det som oroar mig.
Gilla