
Pisa25
Kvinna ·
Hur klär man sig med de här runda bollarna på bröstkorgen?
Hej tjejer,
8 dagar sedan min operation, och fortfarande har jag inte varit glad i en sekund över dem. Och jag ångrar hela ingreppet. Jag ångrar inte att jag opererade mig, men storleken. Jag borde ha lyft och valt en mindre cc. Mycket mindre! Nu har jag 375 bakom muskeln, och egen vävnad sedan innan ca 300 cc.
Ok, hur som helst. Får leva med detta ett tag iaf. Men det jag har mest ångest över är mina kläder. Jag ser min garderob och börjar stortjuta direkt. Jag får inte på mig några av mina överdelar. Och alla min tunikor och tröjor får mig o se hemskt ut (vilket resulterar i mer tårar).
Hur klär man sig för att inte se ut som en flodhäst?
Kan ni ge konkreta förslag är ni snälla? Inte bara "tajt topp och kjol". Behöver veta VART man handlar kläder som är anständiga på jobbet oxå, (tex skjortor som inte glappar mellan knapparna)? Jag blir frustrerad och gråtfärdig när jag tänker på modet just nu, som inte alls är smickrande för dem med stora bröst....! :'(
Sortera efter

Delvisbakom600cc
/ ·

sofia_
Kvinna ·
Kan nog förstå att det kan bli så!
Ge brösten tid! Dom är ju långt ifrån färdiga än. Och det tips jag kan ge är att tänka på klädesprovningen som nåt kul, som du avsatt tid åt. Kanske ta med en kompis som är positiv som kan följa med! Och så testar du massor av olika som du tänker att du inte alls skulle kunnat passat i innan du skaffade brösten! Tänk inte att du måste ha en helt ny garderob på en dag. Skaffa varje plagg i taget! Sen kommer du nog kunna se mer direkt om det skulle funka eller inte! :)

Smultron
Kvinna ·
Jag har köpt lite fina saker på COS, de har en bustik i stockholm i alla fall. Där har de mycket snygga basic grejer som sitter bra!
Tunikor har jag kört med strumpbyxor för då väger slanka ben upp ( om man nu känner sig som en flodhäst :( som jag INTE tycker att du ska göra btw) gärna med en tunt litet skärp i midjan.
Ett annat tips är de snygga topparna HM har som är lite större tröjor, blir skitsnyggt till ett par jeans eller svart byxor nu hittade jag inte exakt den jag letade efter men typ i det här stuket http://www.hm.com/se/product/94940?article=94940-D
Om man har lite transparanta toppar som är lite större (typ fladdriga kan man köra ett svart linne under så dämpar det lite.
och sen nu när det är vinter och lite kallt är det ju faktiskt tillåtet med sjal ;) ta en lite större, lite snygg något fint mönstar kanske och svep k ring dig som en liten mormor, jag kan tycka att det är en snygg grej även om sjal kanske inte är värsta mode hypen just nu. vill du inte ha den om dig kan du ju hänga den lite snyggt runt halsen bara :)
Hoppas att detta hjälpte dig något och hoppas att du snart kommer börja tycka om och älska din bröst. Ge det tid, stressa inte upp dig för att du inte är jättenöjd nu. Det kommer ska du se, du har ju fått två nya kroppsdelar alla kan inte acceptera det psykiskt från början oavsätt om man vill eller inte. Låt din kropp och ditt sinne acceptera dem. Du kommer älska dem med tiden. Kram på dig så länge!

geléhallon
Kvinna ·

lilleskutt
Kvinna ·
Pisa jag hoppas verkligen att du kommer välja dig o till slut älska dina bröst för usch vilken jobbig känsla du måsta ha nu. Jag hade ju också bestämt 375 men gick ju ner till 320 o jag är jätte nöjd men jag hade säkert varit nöjd med större också man måste ju bara vänja sig vid att man har två stora bröst nu. Just nu går jag med mannen stora träningsjackor o när jag har dom på mig syns faktiskt knappt brösten.

Miss Anastasia
Kvinna ·

Pisa25
Kvinna ·
Stort tack för ALLA svar! jättesnällt att ni tagit er tid att skriva, verkligen. :)
Jag var och träffade min kirurg idag, och det känns lite bättre faktiskt. Han förstod min känsla och sa att det finns lösningar (ta ut dem eller byta till mindre) men att jag ska ge det tid. Och det ska jag göra. Låta dem läka och se hur det ser ut om några månader. Köpte en ny BH idag, och bara en sån sak fick mig att känna mig lite bättre än innan. Så babysteps!
Smultron, stort tack! Har velat gå till COS länge nu, men har aldrig vägarna förbi. Man fastnar på drottninggatan eller hamngatan som längst ;) men ska absolut ta mig dit och titta. Har dock insett hur svårt det är att hitta BH i våra storlekar. Får ta o åka till change tror jag, den i sollentuna. Har för mig att de har stort sortiment med stora storlekar. Just nu lever jag med min sjal 24/7 hehe.. eller miin poncho, den döljer oxå :) det bästa med brösten kanske är att man kan gå ner i vikt utan att förlora brösten :) Kram på dig med, och tack för ett bra svar. Ha en god jul! :)
Gelehallon: Jo det var det som var tanken. Menar du att jag kommer få dubbelbröst? Eller vilka komplikationer menar du?
Jag hade missuppfattat det här med dubbelbröst när det gäller framför/bakom. Dubbelbröst händer när man sänker bröstvecket och implantet inte åker ner ordentligt nog för att fylla det nya vecket som kirurgen skapar. Men min kirurg sänkte inte mina veck, det behövdes inte för att jag hade tydliga bröstveck. Avståndet mellan mitt veck och bröstvårtan var 9 cm, och då valde jag ett implantat med diametet 9 cm för att fylla bröstet. Förstår du vad jag menar? Plus att jag hade bröstvårtor som pekade uppåt och mitt häng var inte så farligt, det var mest det att mina bröst var urramade. Sen finns ju självklart alla andra komplikationer som muskelpåverkan och så, och det kanske kommer (God forbid), det vet man aldrig. Vi har alla olika förutsättningar och lite vävnad och lite häng betyder inte alltid att det MÅSTE vara framför. Men vem vet, kanske blir tvungen att flytta fram nångång. :) Men jag hade noll vävnad upptill, och då hade jag deifinitivt fått synliga kanter. Och självklart tar jag inte illa upp, gjort är gjort! :)
lilleskutt: hur har det gått för dig? Du hade framför va? mår du bättre? kommit igång? jag har varit helt förstörd sen open, men det blir bättre och bättre. jag hoppas också att jag kommer älska dem nån dag. Jag tror att jag blev för fixerad på nakenbilder på bröst, och jag glömde att jag måste kunna trivas med dem med kläder på oxå. men får som sagt skapa en ny garderob sakta men säkert. :) ta hand om dig och hoppas du läker fint :)
Miss Anastasia: tack för tipsen med knapparna! det ska jag verkligen kolla upp! :) och skjortor i bättre kvalite är nog enda valet just nu, kanske tom skräddarsytt. :)
god jul till er alla! :)

lilleskutt
Kvinna ·
Ja allt har gått bra. La framför o kunde gå hem tre timmar efter op. Trodde jag skulle ha mycket ondare än vad jag haft. I det vänstra känner jag ingen smärta alls men det bränner lite i det högra under bröstvårtan typ. Har sovit i soffan sen op för där kan jag halvsitta-halvligga. Gick in o la mig i sängen igår för mannen tjatade att han saknade mig där inne men fick gå ut o lägga mig i soffan för jag låg inte bra.
Har gått i stora träningsjackor men det är väl dax o klä sig som en normal människa idag eller imorgon.

great
Kvinna ·
Gå in på Pepperberry. Deras slogan är "Clothes designed with your boobs in mind!".
http://www.bravissimo.com/pepperberry/

Sanela
Kvinna ·
ge brösten tid... dem är svullna nu och dem kommer bli bättre i formen..
bara 8 dagar sen du opererade dig och du är inte sj van...
Garderobsproblemet är ju något man får tänka på innan op, att det sjjävklart blir att sina gamla kläder sitter tajt...jag fick sj kasta 2 säckar åt helvete... Man får ge ut på stan och testa sig fram sen..när man väl får också bra bh med stöd osv så kommer kläderna också sitta bättre..
Man får helt enkelt handla större storlek, annan modell , sy sj ihop lite i midjan ifall man vill ha mer formig skjorta.Använder inte sj skjortor så har inte det "bekymret"
Hehehe kalla inte dig sj för flodhäst:P
Jag la in 600 cc i vardera bröst och hade innan op B kupa.. så har stora bröst nu men ser inte ut som en jäkla flodhäst...
Ge det tid, och ta en runda på stan och stressa inte och inte oroa dig i onödan...
Du kommer att vänja dig samt att när svullnaden lägger sig helt så kommer du nog känna dig annorlunda:)