Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MillionVoices profilbild

MillionVoices

Kvinna ·

04 apr, 2013

Hur korrigerar man detta fel? (ögonlock)

Ansiktslyft - ansiktsplastik
Som ni ser på bilderna så har jag ett öga som hänger något mer än det andra (ögat till vänster på båda bilderna). Min inre del av ögonlocket är dold av hud, lyfter jag upp det hudvecket så är ögonen relativt likformiga. Jag har dock ingen aning om hur man kan fixa till detta, sker det med ett vanlig ögonlockslyft eller vad tror ni?
Jag mår otroligt dåligt över detta och hoppas på att få genomgå operation trots låg ålder!
4

Sortera efter

Marina

Kvinna ·

11 apr, 2013

Först vill jag bara säga att du har två vackra ögon, även om det med visst granskande går att se att själva ögonlocken inte är helt symmetriska, men du, det är inget "fel", alla är vi assymetriska nånstans! Döm inte ditt utseende för hårt! 
Det är inte jag som ska avgöra huruvida du ska operera dem, utan det är ditt eget val, men var säker på att du tillmäter det en "rättvis" betydelse, innan du gör det.  
 
Om det ska göras nåt, tror jag bara man kommer att ta bort lite hud och lämna dig ett ärr i vecket i ögonlocket. 
Gilla

Flisan79

Kvinna ·

12 apr, 2013

Jag tycker ögat påminner om ett asiatiskt öga, eller snarare hur deras ögonlock kan se ut. I asien är det ju en väldigt vanlig operation att korrigera just detta så det borde finnas ett färdigt sätt för hur detta görs. 
Gilla

MillionVoices

Kvinna ·

13 apr, 2013

Jag mår så otroligt dåligt över det bara... Det syns på bilder och i spegeln varje dag, och det går inte att dölja. Bröst tex kan man fejka med push up-bh men just med det här finns det inget man kan göra :(
 
Tack för svar!
Gilla

MillionVoices

Kvinna ·

13 apr, 2013

Jaa det har jag också tänkt på men inte hur vanligt det är med operation för dem! Tack :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem