
klax
Kvinna ·
20 sep, 2019
Hur lång är återhämtningen efter bröstförstoring?
BröstförstoringHej! Vill gärna höra hur lång tid det tog för er att återhämta er efter operationen? Förstår att det är individuellt och alla återhämtar sig olika. Jag pluggar på universitet och planerar att göra operationen någon gång mellan dec-mars. Det jag framförallt tänker på är hur snabbt jag kan vara tillbaka till plugget. Kommer man vara sängliggandes i dagar efter operationen eller hade man kunnat gå på föreläsningar/sitta hemma och plugga någon dag efter operationen?
Sortera efter
Lucky_E
Kvinna ·
21 sep, 2019
Hej Klax!
Jag opererades för 2v sedan och jag var uppe och gick runt hemma en hel del redan dagen efter, men var trött både i kropp och i skallen och det tog ungefär 1v för mig iaf innan jag orkade göra något mer än bara vara med familjen och gå på kortare långsamma promenader. Dag 10 började jag jobba (kontor) och det gick bra även om jag inte hade riktigt samma tempo som normalt.
Inte säkert att din hjärna är med riktigt som vanligt på en gång (det var inte min iaf) men plugga lite lätt hemma borde du kunna göra direkt tror jag :).
Gilla
klax
Kvinna ·
21 sep, 2019
Tack så mycket för svar :) Det bästa vore kanske att planera in så att man har några dagar efter operationen att ta det lugnt på. Så att man inte behöver känna sig stressad över att återgå till plugget efter operationen.
Gilla
Lucky_E
Kvinna ·
21 sep, 2019
Jag tror absolut du ska planera in att ha några dagar då du inte behöver plugga, det är så olika hur man kommer igång efter, en del har jätteont och mår illa mm och då är det ju inte så lätt att plugga :/.
Jag bokade min op på en fredag för då fick jag först helgen, sedan må-fr sjukskrivning och efter det helgen igen att återhämta mig och det behövde jag iaf, men jag gjorde lyft också och det är ju lite större op än bara förstoring.
Jag förberedde matlådor och köpte allt jag kunde i matväg och förberedde så mycket jag kunde hemma också innan op, så jag skulle ha tid att vila när jag inte jobbade, så det kan jag tipsa om ifall du inte har någon som kan serva dig med det :).
Lycka till med din op när det är dags!
Gilla
klax
Kvinna ·
21 sep, 2019
Tänker mig precis så som du skriver, att lägga operationen i slutet på veckan så att man först har helgen på sig att återhämta sig. Ska också förbereda med mat osv så man inte behöver tänka på det efter operationen. Tack för tipsen :)
Gilla