Anonym användare
05 aug, 2010
Hur länge håller bhn
Kläder: operationsplagg, BH mmHar hört något om att bhn är förbrukad efter ett halvt år. Någon som vet? Beror såklart på hur ofta man använder den med.
Sortera efter
Anonym användare
07 aug, 2010
Anonym användare
07 aug, 2010
Japp den är 65h, men brösten o hela jag börjar svälla upp rejält nu. Mina bröst är rätt breda o runda. Finns det någon storleksomvandlare man kan kolla på så man har den sen när det kanske behövs ännu större? Jag klipper alltid av alla lappar så har inte något att gå efter, men i chantelle bhn står det nog tryckt i har jag för mig. Har usa o england samma bh storlekar?
Anonym användare
07 aug, 2010
USA har tyvärr inte så stora kupor med mindre underband, men det ska vara ungefär samma rent teoretiskt. Det är dock väldigt ojämnt då de ibland slänger in DDD, och ibland inte dubblar någon bokstav alls.
Här är en storlekstabell:
http://www.figleaves.com/uk/fitting_room.asp?cat=236
Kanske bäst att undvika att köpa något just nu då. Att du ökar lite i underbandet är bara positivt med tanke på att alla fina graviditets & amningsbhar börjar från 70 & uppåt. :)
Kdan
Kvinna ·
09 aug, 2010
Då tar jag och beställer några t-shitsbhar bara, och väntar med att köpa lite finare. Har du något tips på nån bra från någon av dem sidorna? Och hur dem är i storleken? =)
Anonym användare
09 aug, 2010
Då rekommenderar jag Deco bhn från Freya igen, haha jag är helt frälst! 😀
Den går relativt högt upp i kupan, men till v-ringat får man världens häftigaste klyfta & den rundade formen på kupan gör att man ser minst en kupa större ut. Den sitter precis som mina andra Freya bhar, men jag landar sällan mellan storlekar så jag kan inte ge dig ett ordentligt råd. Men välj din vanligaste storlek som du märkt från Freya & Fantasie.
Du ska givetvis köpa finare bhar om du hittar någon du känner för, menade mest att du inte skulle köpa för det ska så vara då det snart kommer fler. 🙂
Kdan
Kvinna ·
09 aug, 2010
Den klickar jag hem! Tar samma storlek som jag har i min andra freya. Någon annan du kan rekomendera? Har kollat lite på dem billiga på figleaves men vissa har rätt dåliga kommentarer. Behöver också köpa en sport-bh, tips? 😀
Anonym användare
09 aug, 2010
Att träna i? Shock Absorbern är min & Tapioeiras favorit. :D Många andra ger annars väldigt spetsig form till kuporna. Välj din större storlek till den skulle jag säga, och den kan också vara ganska tajt i underbandet i början så du är medveten om det.
Gillar du ovadderat kommer du nog också bli lika kär i Hallie bhn som jag blev, den finns i djupare passform från figleaves, och i balconette från bravissimo:
http://www.bravissimo.com/products/lingerie/sensational-sets/freya/balconette-bras/fyq6-details.aspx?ck=ZJc6eCdzb54%3d
twinky
Kvinna ·
09 aug, 2010
USA har tyvärr inte så stora kupor med mindre underband, men det ska vara ungefär samma rent teoretiskt. Det är dock väldigt ojämnt då de ibland slänger in DDD, och ibland inte dubblar någon bokstav alls.
Haha, ja d stämmer tyvärr. Var där alldeles nyss o d fanns inte mkt att välja på :-(. Victoria Secrets var bara att glömma. På de flesta affärerna såg de helt oförstående ut när jag frågade efter 32F eller 30G. Men ett ställe som är bra är Frederick's of Hollywood. Köpte deras snygga Corset Bra som finns i en massa olika färger och mönster. Tror d går även att beställa från deras webb. Köpte även en bh utan band på Nordstroms och det verkar att gå att beställa från deras webb också. Jag provade den här sportbh:n o den satt superbra med mkt stöd. Gillar att den har byglarna på utsidan så att det inte kan skava nånstans. Dessutom separerar den brösten till skillnad från många andra sportbh:s. I affären fanns den dock bara i hudfärgat o jag vill ha svart så d blev inget köp.
Anonym användare
09 aug, 2010
Den t shirt bhn hanibal lecter rekomenderade var verkligen kanon, har väl haft närmre 100 bhar i mitt liv och den är absolut den bästa. Den är superskön på och ger en kanon fin klyfta o bra stöd för tyngre bröst. Gillar chantelle bhar överlag. Billiga bhar är sällan något att ha för mig som behöver lite stöd också. Har beställt den där deco bhn med, den ser verkligen läcker ut på bilden
lajsa123
Kvinna ·
09 aug, 2010
kan man ha den efter 2 månader? :D
Anonym användare
09 aug, 2010
Ingen aning, den är bara typ två veckor. Har haft den på nästan var dag för den var super skön.
lajsa123
Kvinna ·
10 aug, 2010
haha menade allstå "kan man hade 2 mån efter man opat sig"? eller är den för pushig?
Kdan
Kvinna ·
10 aug, 2010
Beställer den sport-bhn!, är inte mycket för ovaderat där bröstvårtan kan synas dock. Tack för tipsen! 👍
Kdan
Kvinna ·
10 aug, 2010
Då kanske man ska ta en svart och en vit, tråkigt att den rosa var slut. Hoppas dem får in fler när höstmodet kommer :)
Kdan
Kvinna ·
10 aug, 2010
Hmm ser konstigt ut när man ska beställa med kort. Ska fylla ut två datum, både start och end men jag har bara ett datum på mitt kort, som alltid brukar va slutdatum. Och vad är issue no.? :S
Anonym användare
10 aug, 2010
Några av fälten ska inte fyllas i om du inte har ett speciellt kort. :) Alltså ska du inte fylla i Issue no eller Start date om du inte har det.
Anonym användare
10 aug, 2010
Har läst igenom hela tråden och känner paniken stiga.. Detta med BH för stora bröst är en DJUNGEL!
Har i nuläget inga bröst att tala om, A-kupa. Ska på tisdag (7 dagar kvar 👍) lägga in 375cc bakom muskeln. Jag är 74cm runtom under brösten.
Vill köpa en Lindex sportBH för 190kr som jag sett att många här rekommenderat, nån som kan gissa vad jag borde köpa för storlek? Vad kommer jag ha för storlek på "vanlig" BH sen? Hur tar jag reda på det? Känner mig helt vilsen och rådvill i detta med att lära sig rätt storlek, passform, typ av BH, osv.. 😢
Anonym användare
10 aug, 2010
Nej lätt är det inte från början innan man hunnit nörda in på det ordentligt. :) Rekommenderar först & främst att du tittar på den här videon om hur en bh ska sitta när den sitter rätt, och vad som kan vara fel:
http://www.bravissimo.com/perfectfit/getting-the-perfect-fit/video-quick.aspx
Beroende på hur din bh sitter i dagsläget skulle jag tippa på att du förmodligen behöver en väldigt tajt 70, eller snarare 65 för rätt stöd i fortsättningen vilket är väldigt viktigt då 80% av stödet kommer från just underbandet. Du ska bara kunna knäppa de yttersta hyskorna när bhn är ny, för att sedan knäppa in den när den stretchas. Den ska sitta tajt & stadigt.
Sedan kan man gissa lite på storlek, tror säkert du kan landa på en 65E möjligtvis F med bygel. Men det beror som sagt på hur underbandet sitter i dagsläget. :) Du kan be om en utprovning på Change eller Twilfit. Tyvärr är det snålt med bra sportbhar i 65 i sverige, du kan då sy in storleken större på sidorna när den börjar stretchas.
Kdan
Kvinna ·
10 aug, 2010
Okej, tack nu har jag beställt 😀
Anonym användare
10 aug, 2010
Tack för svar, du är verkligen kunnig på det här!
65-70 låter jättelitet, brukar köpa 75 i nuläget och de känns ibland tighta..
65E??? Hoppsan! Trodde jag skulle landa på visuell B-C kupa och köpa BH i D-kupa..
Om jag ska köpa en sport BH nu att ha första veckorna, då har jag förstått att Lindex variant är bra, eller? Vad ska jag då köpa för storlek? Vet inte alls hur man ska tänka med sport BH.
Du köpte 65/30H i Chantelle bhn senast som satt bra? Förutsatt att du inte svullnar så mycket under graviditeten nu i sommarfuktan kan du fortsätta med 65. :)
En 65H är en 30FF i engelska märken. Både Fantasie & Freya som jag länkade till är lika i storlek. Men det beror givetvis också på formen på brösten, men jag kan använda båda i samma storlek. 🙂