Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lady D profilbild

Lady D

Kvinna ·

11 jan, 2013

Hur länge har man ont efter en bröstoperation?

Bröstförstoring

Jag vill operera större bröst någon gång nu i vår. Hur länge har man ont efter en operation? Den är ju ganska omfattande.. Har läst ngt om att det kan ta upp till tre veckor.. Stämmer det?

11

Sortera efter

Bosse

Kvinna ·

11 jan, 2013

Det är väldigt olka från person till person! Vissa har inte ont alls medan andra får super ont! Inget man kan svara på nu i förhand :)
Gilla

magdalena2

Kvinna ·

11 jan, 2013

Jag har nog haft tur, första veckan hade jag en del smärta men hade förväntar mig mkt mer än jag hade. :)
Gilla

Kaakan

Kvinna ·

11 jan, 2013

Som sagt, väääldigt individuellt! Jag hade nog som värst till dag 4-5. Men tyckte ändå inte det var så farligt. Hade förväntat mig en smärta från helvetet men så blev det inte :) 
Gilla

sussipussi

Kvinna ·

12 jan, 2013

Jag hade värsta smärtan. Inte alls vad jag förväntat mig. Och jag är jädrigt tålig. Men som sagt jätte olika hos alla
Gilla

Moet

Kvinna ·

12 jan, 2013

Tror att det är bra att man är förbered på att man har ont o framför allt blir jättestel i överkroppen( om man lägger bakom). Jag kunde knappt ta mej ur sängen själv fösta dygnen o det var omöjligt att lyfta armarna ovanför axelhöjd. Man behöver en del hjälp med allt från att tvätta håret o plocka saker från ex skåpluckor i köket;) För mej släppte det nog efter ca en vecka. Lycka till
Gilla

Fembarnsmamman

Kvinna ·

12 jan, 2013

Opererades i förrgår med ankarlyft och bakomplacering, 385 cc. Rejält ont första dygnet men det blir bättre o bättre hela tiden... Det har inte ens gått 48 timmar o jag har inte mer ont än 4 på en skala o det är typ när jag ska vända mig...
Gilla

Lady D

Kvinna ·

12 jan, 2013

Tack för alla svar! :) Det är nog väldigt individuellt som med alla operationer, men det verkar som att de flesta av er har känt er ok efter en vecka iaf, så det känns skönt att få lite hopp. :) Hur länge måste man ha på sig en stödbehå och efter ungefär hur länge rekommenderar läkarna att man får köra igång med fysisk aktivitet? När jag opererade näsan fick jag vänta i 3 veckor tills jag fick börja motionera lätt, och det är ändå en mycket mindre operation..
Gilla

Fembarnsmamman

Kvinna ·

12 jan, 2013

4 veckor dygnet runt o sen 4 veckor till på natten, är den rekomendationen jag fick på Carlanderska men det varierar väldigt mkt från kirurg till kirurg.
Ang träningen så fick jag till mig att jag kan börja träna lite lugnt efter 3-4 veckor men ingen hårdträning tex löpning förrän efter 6 veckor. Har även hört att det är 3 mån som gäller... Men det tror jag man känner bäst själv när det funkar utan att göra ont!! :)
Gilla

Tette

Kvinna ·

12 jan, 2013

Smärtan är som sagt väldigt individuell, jag la bakom och är idag så tacksam att jag hade min sambo hemma 4 dagar efter operationen. Att bara ta sig ur sängen var ett projekt. Så se till att ha någon som servar dig hemma, man är väldigt stel och otymplig. Försök tvätta håret när man inte får upp armarna över axelhöjd 😀
När det kommer till träningen blev jag rekommenderad att gå på promenader så snart jag orkade men att jag inte fick bli svettig. Mer ansträngande träning efter 6-8 veckor och bröstträningen fick vänta ca 4 månader. Man känner ganska snart när det blir för mycket belastning på bröstet och för mig tog det nästan 6 månader innan jag vågade träna fullt ut igen.
Gilla

Ljus

Kvinna ·

13 jan, 2013

Idag släppte min smärta som mest, nu på kvällen :) alltså dag 5!
Gilla

Lady D

Kvinna ·

15 jan, 2013

Så det är så pass länge man ska ta det lugnt med träningen.. Men det kommer att vara värt det! :) Promenader är ju inte fel det heller.. 
 
Har ni några rekommendationer på en bra klinik i Stockholm? Det lutar åt Akademikliniken, gjorde näsan där hos Jonas Röjdmark. Men det kanske finns något annat ställe som känns lika bra? Och kanske lite billigare.. :) 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem