
milkyway
Kvinna ·
28 jun, 2012
hur länge måste man vara "ledig" från sitt arbete efter en bröstförstoring? (Fysiskt/tungt jobb)
Är ny här på forumet och ju mer jag läser desto mer förvirrad blir jag, hade inte en aning om hur mkt det egentligen är att tänka på inför en operation. Men en sak som jag verkligen funderar över är, jag jobbar inom industrin, och mitt arbete är väldigt fysiskt, lyfter i princip något ton om dagen (givetvis inte på en o samma gång men många balkar små.. :P ) så använder ju armar/axlar och bröstmusklerna kopplas ju också in i dom flesta lyften/rörelserna man gör. Hur länge tar det innan man kan återgå till arbetet om det är så pass fysiskt tungt som mitt är? förstår att det säkert är väldigt individuellt men på ett ungefär? era erfarenheter ?
Sortera efter

Powerpuff
Kvinna ·
28 jun, 2012

milkyway
Kvinna ·
29 jun, 2012
nej jag är öppen med att jag just nu går ut rätt mkt extra pga av att få ihop pengar till en operation :) allt gubbarna säger är bara "gör inte för stora bara" haha
2-4 veckor låter ju inte helt omöjligt, sen kan man ju kanske be om lättare arbetsuppgifter som tex truckkörning så man får mjukstarta lite efteråt =)

Höst Barn
Kvinna ·
29 jun, 2012

Powerpuff
Kvinna ·
04 jul, 2012

kvinna84
Kvinna ·
05 jul, 2012
på mitt jobb lyfter vi lådor upp på vagnar för och kunna fylla upp, och jag skulle börat jobba idag(opererades den 12/6) men sköt upp det till nästa vecka , så börar på onsdag. Nu vet dom på mitt jobb också att jag har operarat mig, vet inte om du döljer det eller inte, men det är något du får känna efter, sjukanmäl dig 2-4 veckor ?! om det är möjligt.