Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
angelicaR

angelicaR

Kvinna ·

Hur länge planerade ni er bröstförstoring?

Bröstförstoring

Som rubriken lyder, hur länge funderade ni på er op innan ni valde att genomföra den? Har legat och läst nu på kvällskvisten och ramlade över en tråd där en tjej tyckte att 2 års planering var lite (!). Själv har jag inte ens funderat ett år, snarare några månader. Har min första konsultation hos Örjan på Proforma den 16/11. Om jag genomför min op så är det mer en lyxgrej som jag unnar mig. Det enda jag lider av är formen på brösten, och jag hoppas att det räcker med implantat för att fixa detta. Vill INTE lyfta brösten eller liknande. Tycker personligen att jag är mogen nog för detta, även fast jag bara är dryga 18 år. Men blir lite osäker av att läsa att folk planerar i flera år. Kom gärna med råd och berätta hur länge ni planerade. Gärna om ni gjorde er op för era bröst var obefintliga, eller bara för att förbättra.

26

Sortera efter

everdream

everdream

Kvinna ·

Jag har väl egentligen alltid velat ha större bröst men tänkte aldrig tanken att verkligen genomgå en operation på riktigt förrän i maj i år. Tidigare har jag varit för skrämd av smärtan och känslan att ha något främmande material i kroppen. Men efter att ha sett semesterbilderna i bikini bestämde jag mig för att jag verkligen ville detta. Funderade och läste på i ungefär två månader innan jag ringde och bokade konsultation på Art Clinic hos Anders Liss i september. Två månader senare sitter jag här nyopererad!
Gilla
googeligo

googeligo

Kvinna ·

Jag hade inte kollat runt så mycket innan det var mera något som jag alltid sagt att efter jag fått mina barn skall jag fixa brösten, de blir ju aldrig sig lik efter att man har ammat 3 barn, så för mig har det bara varit några månader sedan som jag började göra lite reaserch om hur man skall gå tillväga för att operera sig. 
Gilla
petsod

petsod

Kvinna ·

Har under hela mitt vuxna liv drömt om större bröst men aldrig dragit det så långt att jag skulle lägga mig under kniven för att få dem. Nu 7 år efter dotterns födelse, en hel del träning och typ 15 kg viktras pga skilsmässa var det inte så mkt kvar av bysten.
 
Tanken att göra ngt åt det väcktes i slutet av sommaren, bokade konsultationstid i september och opade mig i oktober men sådan är jag alltid, målmedveten och impulsiv 🙂
Gilla
Akira

Akira

Kvinna ·

Fast du är ju bara 18. Dina bröst har ju inte änns vuxit klart än.
Gilla
ssn0511

ssn0511

Kvinna ·

Lyssna inte för mycket på vad andra tycker. Jag har precis gjort min förstoring och jag är så lycklig. Har alltid skämts över mina bröst och har sedan 15-16 års ålder velat opa mig. Det var dock inte förrän jag fyllde 18 som jag började fundera seriöst på det och bokade en konsultation. Från första konsultationen till op tog det ett år, både för att fundera genom allt ordentligt och dels för att skandalen om Pip-implantaten kom ut precis efter min första konsultation så jag blev lite avskräckt ert tag. Men sedan insåg jag i somras att jag verkligen ville detta så då bokade jag konsultation igen och sedan op. Har alltså funderat ganska länge men samtidigt tror jag inte man ska behöva Planera en massa. Lyssna på vad du själv vill. Om du är 100% säker på att du vill detta, vad finns det då att planera? Jag har inte planerar så värst mycket men har som sagt velat detta och vetat sedan 16 års ålder att jag skulle göra detta en dag. Känns bara så skönt art jag gjort det, nu känner jag mig "hel" på något sätt. Så lita på magkänslan! :)
Gilla
ssn0511

ssn0511

Kvinna ·

Och jo - brösten kan visst ha växt klart vid 18! Mina har sett precis likadana ut sedan jag var 14-15 till för två veckor sedan då jag var 19 vid op, kom väldigt tidigt in i puberteten. Visst kan de ändras av t.ex. Graviditet men det är en helt annan femma.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem