Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
prutten profilbild

prutten

Kvinna ·

11 maj, 2014

Hur länge tejpade ni snittet?

Bukplastik

Och hur viktigt är det egentligen att tejpa? Och dessutom: vet någon när man får bada?

3

Sortera efter

miamosara

Kvinna ·

12 maj, 2014

Jag tejpar ännu inte och det har gått nästan 8månader. Jag tejpar ännu eftersom min hud är VÄLDIGT sträckt och ärren har börjat öka i bredd, jag har känslig tunn hud. ...ingenting man måste men jag vill ha tunna ärr så det är bara att stå ut...normalt säger man minst 6månader.. Bada kan man göra när alla sårskorpor är borta och man ser att det bildats ett ärr. Det tar olika lång tid men räkna med några veckor...får du någon infekton eller annat tar det längre tid.
Gilla

mammamage

Kvinna ·

12 maj, 2014

Miamosara: är din hud tajt även om du sitter ned? Min ör sträckt och fin i stående läge men ganska skrynklig när jag sitter, lutar mig fram etc. Som att den satt lite "löst".
Gilla

miamosara

Kvinna ·

13 maj, 2014

Ja mammamage min hud är tight då med, inte lika tight men helt tillfredställande;-). Den delen där jag har kvar bristningarna skrynklar sig dock rejält om sen blir lite osträckt, ex om jag lutar mig mycket framåt, då kan det se lite löst ut men det är det inte. Med så mycket brstningar som jag har där så är det något man får räkna med men jag är så otroligt glad att hela magen inte är så mer. Hoppas du blev klokare :-)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem