Näbbdjuret
Kvinna ·
21 okt, 2015
Hur länge väntade ni med att börja träna?
Träning, hälsa, kost och viktSka göra ett bröstlyft i november och har funderat på hur länge jag behöver vänta. Kirurgen sa att promenader går bra redan dag 1 men att jag ska vänta med hårdare träning i en månad minst, dock så kan jag tydligen börja träna underkroppen tidigare.
Kan det påverka läkning och sådant om jag skulle börja träna underkroppen efter typ 1-2 veckor? Vad är det man ska undvika isåfall, eller är all träning som gör att jag svettas en dum idé?
Sortera efter
Tuttfräs
Kvinna ·
21 okt, 2015
lajka
Kvinna ·
21 okt, 2015
Jag tror att det framförallt är blödningsrisken som är hög de första veckorna om man anstränger sig för mycket. Jag började träna ben väldigt lätt mellan vecka 3-4. De första 2 veckorna fick jag inte anstränga mig så att pulsen pressades upp för mycket.
Näbbdjuret
Kvinna ·
21 okt, 2015
Så att träna så tidigt som vecka 2 är inte så smart då för bröstens skull antar jag. Jag har ett opererat knä nämligen som fortfarande kräver en del sjukgymnastik, att inte träna det på 4 veckor oroar mig därför lite. Borde dock inte vara något större problem. Satsar kanske på att börja lite lätt vecka 3 isåfall. Brösten får ta prio! 🙂 Skönt att få höra lite hur andra har gjort så tack så jättemycket för svar!