Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
SofieT

SofieT

Kvinna ·

Hur mådde ni eter op?

Bröstförstoring

När jag ringde kliniken så sa hon att i 3 dagar har man ont och att det sen succesivt avtar (otast).
Har två barn 1år och 5år hemma men mannen kommer även att vara hemma tills 2v eter op.

Hur mådde ni?Hur ont och när kunde ni lyta eller röra er normalt?
Ja kommer att göra koksalt,via armhåla.

5

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Det stämmer nog ganska bra.. Dom 3 första dagarna är värst, då kunde ja inte klä på mig själv, ta mig ur sängen själv eller lyfta tunga saker..

Gilla
tuttified

tuttified

Kvinna ·

Jag har mått bra från början. Lite stel och så och lite svårt att sova på rygg. Men annars har jag i stort klarat mig själv. Jag har fått hjälp med handling och att få på och av bh.n. Men det verkar vara JÄTTEolika så förbered dig på att du kommer behöva mycket hjälp. Jag tror att jag har haft extrem tur.

Lycka till med operationen!! =P

Gilla
annzz

annzz

Kvinna ·

Dag 1 och 2 hade jag ont men det var ändå ok. Dag 3,4 & 5 var hemska! Helst 4. Fyy! Då mådde jag otroligt dåligt, mådde illa, kräktes och hade ont som tusan. Sen började det avta och man började så smått komma till bara till sitt vanliga liv igen.

Men det är så individuellt de här hur man mår! Det gäller att hoppas på det bästa bara, jag fasar för min omoperation nu! 😐 usch..

Lycka till! Kram

Gilla
cosmotuttar

cosmotuttar

Kvinna ·

Jag hade helt fruktansvärda smärtor i en vecka innan jag kände att det sakta började att avta..

Är extremt stel i kroppen och blev sjukskriven längre pga det, jag kan dock fortfarande inte röra mig normalt.

Tog mig upp ur sängen för första gången igår, 3v och 1 dag hade det gått då :/

Gilla
Lared

Lared

Kvinna ·

Jag är på dag 3 efter operationen och har mindre ont idag än igår. Känner mig rörligare och kan sträcka ut ryggen (som blir otroligt stel) mycket mer. Det som känns jobbigast tycker jag är en brännande smärta i bröstvårtorna som växlar i intensitet under dagen. När det är som värst går det inte ens att ha tröjan mot huden eftersom det gör så extremt ont då.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem