Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Marina

Marina

Kvinna ·

Hur man misshandlar sönder ett implantat

Bröstförstoring

Jag opererades som sagt igår, och bad att få med mig mina gamla implantat hem. Det är ett par Mentor 325 cc, cos 1, texturerad yta.

Ett ska jag vara snäll mot, ifall det kommer till demonstrationsnytta nån gång, men ett tänker jag göra mitt bästa för att ta kål på - på så vis vet vi vad de tål för påfrestningar...

 Så här följer lite tester:

Jag har just försökt med handkraft klämma ihop och vrida det, utan naglar, men med pressande händer. Det gick inte sönder. Ingen kille skulle nånsin klämma så hårt heller, och jag kan inte komma på några omständigheter heller där de skulle utsättas för den sortens klämmande.

Jag har suttit på det med mina 60 kg och hållit upp fötterna. Med bara ena skinkan, för att platta till så mycket det gick...😀 Det höll.

Mammografitest: lade implantatet på en stolsits, en hård skärbräda ovanpå och ställde mig på knä ovanpå. Det höll. Hårdare än så lär de ju inte klämma ihop brösten (sen vet jag inte vad de kan SE vid mammografi av silikon, men det är en annan femma).

Dörrtest - har klämt ihop det i en stängd innedörr, inte på gångjärnssidan utan på det andra - det höll.

(Hur fan kunde mina förra vara trasiga egentligen??)

Kom gärna med förslag på vad ni skulle vilja veta, så rangordnar vi efter hur tufft det verkar.

36

Sortera efter

Lilllis

Lilllis

Kvinna ·

Haha du är rolig Marina! :-) kul läsning. Du kan väl avsluta med att köra över eller Sticka en kniv i implantatet? Vore intressant att veta om man skulle bli knivhuggen i bröstet, håller implantatet då?
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

blir inte själva höljet uttöjt när man mosar implantatet så?

Gilla
via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

De tål inte knivhugg. Jag har har provat det mé mina gamla.

Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

via_dolorosa skrev:

De tål inte knivhugg. Jag har har provat det mé mina gamla.

Nä, det hade jag nog inte trott heller😉. Funderade på att testa men utgick ifrån att det inte skulle klara ett vasst angrepp.

Men får man ett knivhugg som når implantaten har man nog värre problem än att implantatet gick sönder...😢

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Kul att tråden kom så jag hittade den 🙂 Känner mig lugnare nu. Min kompis implantat hade alltså gått sönder på 4-5 år, märktes vid om operation till större, så jag var orolig. Kan ju varit kirurgen som slarvat, för de bör ju hålla längre än så iallafall

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

HAHAHAHAAHAHH fy fan du äger... gud vad roligt test XD

Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Casiopeia, hur blev det, fick du med dig några Perthese hem att misshandla?😀

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

När man såg filmen på bilen som körde över implataten så kan jag inte tänka mig att casiopeia lyckas ta sönder sina😀

Gilla
Casiopeia

Casiopeia

Kvinna ·

jodå, jag har fått hem dom. men har inte försökt ge mig på att ha sönder dom än. Har ju givetvis klämt regält på dom. men för egen maskin lär det vara omöjligt att ha sönder dom.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

jag kommer försäka ha ihjäl min perthese implantat ska filma d med så ska min man få göra jobbet eller tvärt om =)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag körde över mina gamla mentor implantat med en stor audi o de höll! Det är väl när de nöts ut av kroppen, min kompis hade som sagt ett implantat som var sönder när hon skulle byta till större, om det var kirurgen eller hon själv vet vi inte, men sönder var det ena. Numera har man oftast livstids garanti, men vem vill vänta tills de är sönder... Hon hade inte märkt något av att det var sönder

Gilla
Silicon dream

Silicon dream

Man ·

Fan vad härlig du är Marina! Jag skrattade så jag grät när jag läste TS ha ha.
Jag som kände shit innan att tänk om man halkar omkull när man har silikonbröst och landar på dom behöver alltså inte oroa mig då, skönt att veta.
Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

:-) ja jag tyckte det var relevant att testa, och man har ju inte roligare än man gör sig..!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Har ett par 500cc släta allergan till övers. Trots tidigare kommentarer inledde jag matchen mot dom med gott självförtroende.
- Dra sönder med händerna.. Allergan 1-0
- Klämtest med händerna.. Allergan 1-0
- Sitta på en stol med implantatet under ena stolsbenet.. Allergan 1-0
- Stå med hela tyngden ovanpå.. Allergan 1-0
- 10 hammarslag.. Allergan 1-0
- Hårt kast i betongvägg.. Allergan 1-0
...Får nog tyvärr se mig slagen den här gången :(
Gilla
Plattutten

Plattutten

Kvinna ·

Men gud så roligt inlägg :D kan ju se alla aktiviteter framför mig hahaha. Samtidigt är det bra att testa, just för att se hur mycket det tål. Jag tror dock inte de hade tålt att köras i mixer ;) finns några grabbar som kör allt i mixer på förfrågan, heter Will it Blend.
Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

De lär få jobbig disk! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem