Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
sofiablondie82

sofiablondie82

Kvinna ·

Hur många cc ska man välja 2:a gången?

Bröstförstoring

Funderar på som många andra att fixa till storleken ytterligare...lite större alltså men hur mycket ska man lägga i 2:a gången? vill ju inte ha förstora, men vill ju se skillnad...

14

Sortera efter

Sandrah

Sandrah

Kvinna ·

Jag laddade på med ca 200cc eftersom jag ville ha en ordentlig skillnad... i efterhand önskar jag att jag hade vågat öka 400cc! Det är inte jättestor skillnad... speciellt inte i kläder!

Men 150cc är ca en bh-storlek brukar man säga.. lite att gå efter kanske? Sen beror det ju en hel del på måtten på nya implantaten VS dina gamla.. Det utgick jag ifrån! Vad har du nu? Hu rmycket, vilken profil och vilket märke på impl?

Gilla
Elize

Elize

Kvinna ·

Hej Sofia!

Är i precis samma sitts som du.

Hur mycket har du nu och var tänker du göra dina?🙂

Mvh Elize

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Hej,

jag valde mellan mp 345 och 380 andra gången och efter att ha läst lite på POF

så valde jag det större.

Är glad att jag inte valde mer cc för jag hamnade på en bh storlek på 65 h/i -

känns lite tråkigt att bara handla bh på Change men annars är jag supernöjd med storleken,

kan både dölja och framhäva dem, allt eftersom hur det passar sig i olika sammanhang!

Lycka til!

Gilla
casso

casso

Kvinna ·

Hej

HAr samma problem. HAr idag 380 cc, droppformade och på konsultationen bestämde vi att jag skulle lägga in 650 HP. Vill ha större men inte BARA bröst. Har nu jätte beslutsångest efter att ha läst massa trådar här. Någon som har ett förslag?

Gilla
Sessan1

Sessan1

Kvinna ·

Hej!

Har precis gjort omoperation, flyttat fram implantaten. Hade stora under musklen problem därför op. Tog ungefär samma strl fast annan profil o märke. Sitter nu en vecka efter o lite ångrar att jag inte ökade upp cc rejält när han ändå skulle opa. Om jag skulle fått välja idag och om det hade gått efter mina mått hade jag valt ca 700 cc. Jag var oxå lite rädd att det bara skulle bli bröst om jag tog mkt större, tänkte med att det skulle bli skillnad när man flyttade fram dem.. Men det e så sent nu o älta. Nu får det vara så här, har varken pengar, tid el ork att planera ytterligare op. Min syrra o sambo säger att jag blivit strlblind, kanske det... Så mitt råd e att ta större än vad ni tror, o öka minst 200 cc för att se märkbar skillnad. Så slipper ni ångra efter att ni inte tog mer..

Elize: Innan min första op hade jag 80 C (egen vävnad ca 400). La in 410 cc mellan plus profil, då fick strl 80E i bh.

Gilla
casso

casso

Kvinna ·

Tack, känner mig nu säkrare på mitt val 😀

Gilla
Sandrah

Sandrah

Kvinna ·

casso skrev:

Hej

HAr samma problem. HAr idag 380 cc, droppformade och på konsultationen bestämde vi att jag skulle lägga in 650 HP. Vill ha större men inte BARA bröst. Har nu jätte beslutsångest efter att ha läst massa trådar här. Någon som har ett förslag?

Du och jag har väldigt liknande lägd och vikt... mina 600/650cc är inte BARA bröst! ;) Dom ÄR stora utan kläder, men jag har inga problem med att "dölja" dom! Ingen som inte vet kan gissa att jag har sillisar om jag inte har riktigt urringat :) Då syns det såklart på formen!

När jag frågar säger folk: stora bröst, men inte överdrivet... då hade jag sett direkt att dom inte var äkta! Ser naturligt ut till din kropp :)

Gilla
Sandrah

Sandrah

Kvinna ·

cevenia skrev:

Hej jag hade 480cc framför gjorde en ny op för en vecka sen la in 800cc mentor hp är jätte nöjd med stoleken=)

Jag är supernyfiken på att få se hur ett par 800cc framför ser ut (speciellt med tanke på att du bytt efter så lång tid) Kommer det bilder?

Gilla
casso

casso

Kvinna ·

Sandrah Tack för hjälpen, känns bättre nu :0)

Dina ser jätte bra ut. Kanska skall jag satsa på 600 cc.

Gilla
Elize

Elize

Kvinna ·

Tack för ditt svar sessan1.

Själv hade jag typ ingenting innan jag gjorde mina, typ 70a.

Nu tror jag har 450cc men vet inte vad det är för implantat eller nåt.

Måste kolla upp det om jag på nåt sätt kan få fram dessa uppgifter.

Min syrra tror dock inte att jag har så mycket som 450cc. Så det är jätte svårt.

Men jag ligger på en 80c som det är idag och skulle nog vilja ha ca 2/3 mer. Typ en E kupa kanske.

Har inte blivit silvermedlemm än så jag kan tyvärr inte se några bilder än.

Gilla
casso

casso

Kvinna ·

Hej

HAr du några bilder du vill dela med dig som jag kan ta med mig och visa när jag skall opereras. Gillar din storlek. Nu skall jag lägga mina bakom bröstmuskeln så de blir kanske lite mindre

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

.

Gilla
casso

casso

Kvinna ·

Hej. LA in 650 cc och jag håller med. Det är inte BARA bröst. Är jätte nöjd med resultatet änn så länge. TAck för tipset

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem