
Jojjo
Kvinna ·
Hur mår man efter operation.
Hej! Hur mår man egentligen efter operation. Jag har två barn 5+2år. 2-åringen är mammig och vill bäras. Hur mår man egentligen. Förstår att jag inte kommer att kunna bära på ett tag men är man helt utslagen. Tacksam för era erfarenheter... /Jojjo
Sortera efter

Anonym användare

Juli11
Man ·
Jag var lite trött men inte så att jag låg och sov hela dagarna. Gick upp på morgonen och la mig på kvällen och sov inget däremellan. Var och shoppade BH efter någon dag, tog kortare promenader. Sambon tog huvudansvaret för barnen och underhöll dem. Gjorde som sagt inget jätteansträngande men var långt ifrån utslagen. Men det varierar säkert också rätt mycket, jag är en rastlös person ;-)

Anonym användare
Jag har 2 små på 1 och 2 år. opererades en fredag och va själv med barnen på måndagen, det var inga problem.
Satt på golvet och lekte och tittade på film.

Jojjo
Kvinna ·
Ok, tack för svar!
Man är oftast väldigt trött & groggy, och blir trött både psykiskt & fysiskt otroligt snabbt de första dagarna. Är man van vid att hålla igång lär man märka av det desto mer. Jag kunde gå ner & handla i närbutiken dagen efter & hade aldrig ont, men somnade så snart jag kom hem.
Du ska inte lyfta något tyngre alls den första veckan, andra-tredje veckan inget över 1-2 kg. Men det hindrar inte från att sitta på deras nivå & kramas om det skulle behövas, eller ordentligt mys i soffan. Barn anpassar & vänjer sig otroligt fort även om det blir en del gnäll i början, så det ska du inte oroa dig för.