
singoalla
Kvinna ·
01 apr, 2013
Hur mycke vågar man röra sig efter framför operation?
Opererade mig 25/3 600cc framför.. Har varit trött o lite nere men inte haft ont..Mer att man känner sig otymplig.. Tog bort mitt bandage efter tredje dagen och ska tbx på första kontrollen på onsdag.. Är väldigt rörlig,duschar,klär på mig och blåser håret.. Undrar om de kan vara farligt för mina nya bröst och läkning. att röra sig så??
Sortera efter

Mooo
Kvinna ·
01 apr, 2013
Jag är också nyopererad samma dag som dig faktiskt!
Jag är också väldigt rörlig men försöker ändå ta det lugnt så man inte överanstränger sig.
Lagom är bäst! Rörelse ökar syresättningen i blodet och därmed främjar det läkningen!
Lycka till!
Gilla

singoalla
Kvinna ·
01 apr, 2013
Tack för svaret!:)
Fick lite ångest efter att jag hade fönat håret idag:( Har ju inte ont men vill inte att de ska bli fel..
Gilla

Someone New
Kvinna ·
03 apr, 2013
Hej,
Jag har också gjort operation nästan samma dag som er (21/3 -13) och var på återbesök idag.
Redan dagen efter var jag uppe och åkte till skolan. En vecka senare cyklade jag.
Hmm, d är ju sååå tråkigt att sitta still. Vad har ni fått för restriktioner eller instruktioner?
På de här papprena man får med står det ju inte så mkt... Tråkigt att man inte får träna på länge nu. Plus att om man sa tejpa i ett halvår och tejpen blir sunkig när man svettas så kommer man ju inte våga träna närmaste månaderna heller. :-/
Gilla

singoalla
Kvinna ·
04 apr, 2013
Jag fick bara att jag inte fick träna på en månad efter operationen. Inte ens stå på löpbandet:( ... Var på 1:a kontrollen
igår,allt ser fint ut.. Men börjar bli såå rastlös:( Har varit igång och städat lite här hemma och grejat,men orolig at jag gör för mycke?? Vet inte vad som räknas som för mycke förutom tunga lyft då! Hur Mycke fixar och är Ni igång?? Är nu inne på min 9 dag efter operationen..
Gilla

Mooo
Kvinna ·
04 apr, 2013
Till mig sa Calle att jag kunde träna underkroppen om jag ville efter 3 veckor.
Promenader och röra sig som vanligt efter 2veckor. Har varit pigg hela tiden, men haft för ont för att göra något särskilt de första dagarna. Men nu 10 dagar efter op har jag städat, bakat bullar, tagit hand om barn varit på stan, promenerat. Inga problem alls! Lite småont ibland men oftast bara som ett obehag. Tar inte längre några värktabletter. Känns skönt att det går åt rätt håll!
Längtar tills jag kan börja träna igen brukar vanligtvis träna 4dagsr/veckan. Så lite rastlös är man ju!
Gilla

singoalla
Kvinna ·
04 apr, 2013
Skönt att höra! Då kan jag slappna av:) Längtar tills man kan gå på gymmet igen..
Gilla