
Roshol
Kvinna ·
Hur mycket är ok att promenera?
Hej!
Jag opererade mig för 6 dagar sedan nu. Igår var första gången jag vågade mig ut på en liten promenad.. jag fick väldigt ont i stygnen när jag gick och brösten svullnade upp ännu mer men efteråt kändes det bra. Min fråga är, hur mycket vågar man promenera? En runda varje dag? Hört att det är bra för läkningen att röra på sig och jag inser nu att jag hållt mig alldeles för stilla men det blir ju så när man har jätteont.
Har nästan helt slutat med tramadolen nu, tar en till natten bara. Alvedonen kör jag fortfarande maxdos var 6e timme. När slutade ni med smärtstillande? Imorse hade jag otroligt ont och funderade på att ta en tramadol men körde alvedon istället. Nu känns det mycket bättre. Fick sånna problem med magen av tramadolen plus att jag blev såå trött. Jag tycker inte att brösten har ändrat utseende överhuvudtaget.. fortfarande lika svullna och sitter uppe vid hakan :( När börjar de sjunka ner och sluta kännas som två betongklumpar? Tycker mest bara att mina bröst är obehagliga och fula nu haha..
Sortera efter

Nooova
Kvinna ·

BlueAnemone
Kvinna ·

Evolme
Kvinna ·

Hängis o slängis
Kvinna ·
Jag tog mig ut på endast ut på en 30 min sakta promenad första veckan (och någon ännu saktare på 15 min) men då kändes det som att brösten svullnade upp, gick mest runt lite i lägenheten istället.. Man kan nog gå så långt som brösten ger med sig att det är okej, är nog olika för alla.. Jag fick ont i brösten ganska länge av att gå promenader, typ 3,5 vecka.. Mot slutet där så hade jag mest ont i sidorna av brösten..
Mina bröst var också obehagliga och jag kunde inte riktigt vara glad över dom i tre veckor.. Jag har lagt upp en bild på hur blåa de var också på sidan fullt med små små blodkärl, höll ju på att dö när jag såg dom varje gång för de kändes så hemskt.. Nu har jag inte lagt ut nå mer bilder sen tre veckor på hur de ser ut men mycket har hänt, de har mjuknat till och när det väl började hända så gick det snabbt..
Hang in there, det blir bättre! Det kan jag nästan lova! =)

nyfiken tös
Kvinna ·
Är det så illa som ni säger tjejer?
Vi har hund och jag har räknat med att jag ska kunna fortsätta gå promenader med honom såfort som möjligt. obs vi bor på landet så går inte med koppel på honom, det skulle jag aldrig våga riskera att han drar i armen :P Tror ni inte min plan kommer att fungera?

sommartjejen
Kvinna ·

JessiF
Kvinna ·
Jag opererades i torsdags (på morgonen så tre dagar nu) och jag har varit ute varje dag. Idag en timme men går myyyycket sakta. Som de sa till mig så är det den förhöjda pulsen man vill undvika första två veckorna för att inte orsaka blödningar. I övrigt uppmuntrades jag att röra på mig och gärna ta långsamma promenader så fort jag orkade. Jag tar nu på tredje dagen bara alvedon och är stel men har inte direkt ont. Jag skulle dock ha svårt att hålla i en hund i koppel men att gå ut med lös hund hade inte varot några problem :-) Sen ska man ju komma ihåg att alla reagerar olika, vissa har jätteont medan andra får mindre ont.

nyfiken tös
Kvinna ·
Okej det låter väl bra :) ja man får väl pröva sig fram och känna efter. tack för svaren!

Nooova
Kvinna ·

b_aaa
Kvinna ·
Det är nog väldigt individuellt. Man får prova och känna efter. Jag började med promenader dag 4 och då gick jag 1 timme. Min läkare tyckte det var ok så länge jag inte gick powerwalk eller svettades.

lolaramona
Kvinna ·

lolaramona
Kvinna ·

JessiF
Kvinna ·
Jag tror precis som du lolaramona, jag körde på som vanligt men lyssnade på kroppen. Började hänga och vika tvätt när jag kom hem, några timmar efter operationen och har mått jättebra. Dels tror jag man tänker mindre på smärtan och dels tror jag kroppen mår bra av att få igång blodcirkulation mm. Nu på fjärde dagen är jag helt utan smärtlindring och visst bränner det lite i såren och är lite spänd men funkar nästan som innan :-)

lolaramona
Kvinna ·

Magdis
Kvinna ·
Hej, ska OP min nu på tordag är jääte kluven av vilken strl jag ska välja.
vad menade du med 375 och 400? la du i båda 2?

Fairytale
Kvinna ·

strandenm
Kvinna ·

gröntröja
Kvinna ·