Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Gymtjej profilbild

Gymtjej

Kvinna ·

12 jan, 2016

Hur mycket har era operationer kostat?

Andra bröstoperationer

Hur mycket pengar har ni lagt på era operationer? Jag har betalat 47 000 för förstoring och försäkring. Hur gjorde ni för få ihop pengarna? Tycker det är sjukt svårt. Jag har heltidsjobb och extrajobb och sparar från pengarna på extrajobbet men tar jättelång tid att få ihop pengar. Jag undrar för det många som gör operationer jättetätt emellan hur ni gjort för få ihop det? 

25

Sortera efter

Alissa

Kvinna ·

20 jan, 2016

44.500 kommer min förstoring kosta. Har jobbat och sparat så det blir från vårt sparkonto som brösten kommer finanseras. Har längtat länge så tycker det är värt varenda krona!
Gilla

Bittersweet

Kvinna ·

17 mar, 2016

Gymtjej skrev:

Verkar som de flesta gör som jag då :) ja jobbar tokmycket och sparar men är ändå rastlös att det tar tid haha! Iockförsig hade jag en extremt stor utgift för hundens operation annars hade det gått betydligt mycket snabbare. Fast jag förstår inte riktigt hur man kan spara 10 000 i månaden med lön på 15 000 och dessutom ha massa andra utgifter?

Håller med, det verkar helt orimligt att klara boendekostnad, räkningar, mat, transport och kostnader för en häst på 5000 kr i månaden. Mina nya bröst kostar 44 800 inklusive tio års kapselförsäkring och är en present från min man. Men jag tänker börja spara själv nu ifall jag skulle behöva en ny operation i framtiden som inte räknas som korr eller om jag i samband med eventuell korr behöver byta implantat.
Gilla

tyson

Kvinna ·

19 mar, 2016

Mitt har kostat 62000kr, 42000kr (första op) + 20000kr (implantat byte vid korr). Enbart sparade pengar. Bor med min sambo i hus. Hade 3 hästar ett tag, har nu två, som jag betalar själv för, varav den ena har varit allvarligt skadad under lång tid och kostat enorma summor pengar. Har sparat undan varje liten krona som har blivit över när räkningarna är betalda och ytterst sällan unnat mig något. Min filosofi är dock att vill man så går det!
Gilla

Nonnisen

Kvinna ·

19 mar, 2016

Betalar 27500:- för operation. 800 för läkbehå och medicin.
Gilla

bubbelgum92

Kvinna ·

21 mar, 2016

Jag betalde 58000:- för min operation. Lyft och förstoring. 

Sparat under några månader och hade hoppats på att det inte skulle behövas något lyft, men det behövdes och då blev det en del dyrare än vad jag sparat. Men min fina sambo vet hur gärna jag ville göra detta så han betalade mellanskillnaden i födelsedagspresent. Annars hade jag fått spara i några månader till. 

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem