Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Rock666

Rock666

Kvinna ·

Hur ont???

Bröstförstoring

Man blir lätt uppskrämd av vissas OP berättelser här inne, gör det sååååå fruktansvärt ont efter OP? Jag vet att smärta är så individuellt, kan tillägga att jag fött två barn med endast lustgas :)

11

Sortera efter

Veras80

Veras80

Kvinna ·

Jag tyckte inte att det gjorde såååå fruktansvärt ont! Visst man har väl lite ont, är öm och stel men nu i efterhand är jag glad att jag föreställt mig det värsta! Just nu är det tortyrbhn som är den värsta. Sen tyckte jag att jag hade mer ont i ryggen än i tuttarna då jag verkligen hatar att sova på rygg :) vaknade flera gånger av att ryggen värkte!!
Gilla
issie11111

issie11111

Kvinna ·

Det är värre att föda barn :) !också fött med endast lustgas med mina tjejer!

Gilla
Mijahen

Mijahen

Kvinna ·

Allt är individuellt , men har man fött barn så klarar man nog en bröst op utan problem ;)) får ju tabletter om man behöver . Jag hade föreställt mig olidlig smärta , men var inte så farligt . Efter en vecka typ käkade jag inga tabletter, dom som jag fick på recept. Nån panodil ibland, då jag kan tycka brösten svullnat upp under natten
Gilla
minis

minis

Kvinna ·

Som du skriver så är smärtan väldigt individuell. Jag känner en som tyckte brösten var 10gånger värre än att föda barn och en som tycker att förlossningen var värst.. Så det är svårt att säga, men som veras80 skriver så hade jag ställt in mig  på det värsta så får du inte en chock sedan! Ser att du ska opereras av Tuve, du är i trygga händer :)

Gilla
Blomman_

Blomman_

Kvinna ·

Jag har haft väldig tur och inte alls haft speciellt ont. Dag två kunde jag hjälpa till med att plocka disk och barnens leksaker på golvet. Nu en vecka efter mår jag nästan som vanligt. Klart jag känner att jag genomgått en operation och är öm och brösten blir bly tunga när jag anstränger mig. Lyfter fortfarande inte tungt men hade aldrig trott att jag skulle må såhär bra en vecka efter!
Gilla
Elise88

Elise88

Kvinna ·

Det gör ont som f*n. Meeeeeen. Jag trodde de skulle vara värre. När jag låg still gjorde de inte ont alls, utan bara vid rörelse. Så jag är positivt överraskad ;) Och smärtan är absolut något man kan hantera :) Så de är bara att köra!
Gilla
Rock666

Rock666

Kvinna ·

Åhhh vad peppad jag blev nu :D TUSEN TACK ALLA för er positiva anda! KRAM
Gilla
Tuttifruttii

Tuttifruttii

Kvinna ·

Åhh är också lite nervös över hur inte det kommer att göra, men det är nästan bättre att man är inställd på det värsta så att man blir positivt överraskad  om det inte gör så ont som man tänkt sig :)

Gilla
Blondabelles

Blondabelles

Kvinna ·

Här är en till som är nervös för hur smärtan kommer vara.. Har alltid sett mig själv som "smärtkänslig" tills jag födde barn utan bedövning (och inte tyckte att det gjorde spec ont) så jag HOPPAS att jag inte kommer uppleva smärtan efter operationen som vidrig.... :/
Gilla
emmakk

emmakk

Kvinna ·

Jag har fött 2 barn och håller hellre emot krystvärkar i 3 dygn än att ha den smärtan igen. Jag kunde inte andas och fick panik. Vilket gjorde allt värre såklart :/
Gilla
Viljaviljaxx

Viljaviljaxx

Kvinna ·

Jag opererades i fredags och slutade helt med smärtstillande igår morse alltså efter mindre än tre dygn efter operationen. Då har jag ändå gjort både ankarlyft och lagt in implantat. Hade inte särskilt ont de första dygnen heller trots att jag hade ett stort blåmärke över hela ena bröstet ett par dagar. Ett kraftigt tryck i bröstkorgen precis efter operationen som kom tillbaka vid ett tillfälle dagen efter men inte så kraftfullt då. Helt klart lätt att uthärda.

Nu kan jag känna lite nyp och kli i stygnen. Kanske någon märklig känsla, lite tryck någon gång på dagen, men inte smärtsamt. Är väldigt rörlig i armarna och kan ta mig upp ur sängen ganska obehindrat utan smärta, men är försiktig så jag inte gör för stora rörelser. Har vid ett par tillfällen råkat spänna bröstmusklerna kraftigt av misstag och det har kännts att jag spännt dem men inte gjort det minsta ont.

Det som varit värst för mig är att jag samlade vatten i kroppen av en av läkemedlen. 6 kg gick jag upp på ett dygn, Två har jag fortfarande kvar. Blev väldigt påverkad psykiskt av medicinen också. Båda sakerna fanns med i listan på biverkningar och bekräftades av kliniken. Så därför slutade jag med alla smärtstillande. Och det går bra :)

Så det är nog väldigt olika med smärtan, både hur stark smärta man får och hur den upplevs.

All Lycka!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem