
Anonym användare
Hur ont gör det?
Vet att det är väldigt inviduellt men vill gärna höra hur ni upplevde smärtan. Berätta gärna placerig och snitt tackar :)
Sortera efter

Katitzi
Kvinna ·

Nilsson87
Kvinna ·
För mig var det de första två dynen som var rikigt jobbiga. Kunde inte röra överarmarna över huvud taget. Så länge jag låg still kände jag ingenting, men att resa sig, sätta sig, lägga sig osv var ett helvete.
Man använder bröstmusklerna så sjukt mycket mer än vad man inser, kunde inte ens spola toan hemma första dag. Gick bra på sjukhuset, men uppenbarligen är våran spola-knapp trögare hemma.
Jag har då lagt implantaten delvis under muskeln med snittet under bröstet.

artgecko
Kvinna ·
För mig var det de första två dynen som var rikigt jobbiga. Kunde inte röra överarmarna över huvud taget. Så länge jag låg still kände jag ingenting, men att resa sig, sätta sig, lägga sig osv var ett helvete.
Man använder bröstmusklerna så sjukt mycket mer än vad man inser, kunde inte ens spola toan hemma första dag. Gick bra på sjukhuset, men uppenbarligen är våran spola-knapp trögare hemma.
Jag har då lagt implantaten delvis under muskeln med snittet under bröstet.
Har samma snitt och placering som föregående, och hade heller inte alls ont medan ja låg stilla, vilket var det mesta ja gjorde första veckan, men helvete vad det brände till när ja skulle resa mig upp eller lägga mig ner - och tänk inte ens tanken att hosta eller nya!!..Fast ja kände bara smärta i mitt vänstra bröst, det högra kände ja aldrig ngt obehag i va ja än gjorde.
Första dagarna var ett helvete för mig, inte pga smärtan utan frustrationen att inte kunna resa sig upp på egen hand, kunde ligga i flera timmar om ja var ensam hemma som en fisk på land var ja men efter 5-6 dagar mådde ja myycket bättre och efter 1 vecka kunde ja resa mig själv upp..
Minns att första dagarna mådde ja inte alls bra psykiskt, hade väldigt mkt ångest över det och varför ja utsatte mig för det och trodde aldrig de skulle bli bättre, men som sagt, gick tillbaka till skolan efter 1 vecka, gick ganska stelt dock, och efter 2 veckor var ja rätt normal, nu känner ja mig ganska återställd, har gått 4 veckor, fast kan ju inte typ klättra eller simma än, eller jogga men de är för ja inte vill skada fickan, så ja power walkar lite..
Hoppas ja inte skrämmer upp dig, men det är bättre att vara förberedd och bli positivt överraskad!
Så var det för mig, var beredd på konstant smärta jämt men de var inte alls så farligt

Masa
Kvinna ·
Jag har placering framför, snitt under bröstvecket. Det görde ont första två dagar, men det var mer så att jag var rädd att implantaten skulle ramla ut, heheh. Jag vet, men det är bara en sån känsa att man "kan inte" sitta eller gå rakt i ryggen o har ont i ryggen första veckan eftersom du inte kan sova på sidan än..
Bakomplacering gör mkt mer ont har jag förstått. Met det är oxå så infividuelt..
Jag görde tom bröstlyft för exact en vecka sen o DET gör inte alls ont. Mig iaf..
Var inte rädd tjejen, det lönar sig att tåla lite smärta o vara lycklig sen, jag lovar!!
LTCKA TILL!

Marina
Kvinna ·
Min första op var små (225 cc) implantat bakom, men jag fick en infektion och det sammantaget var överjävligt - jag kunde liksom inte ens andas med hela lungorna då det innebar för mycket tryck på brösten, och det höll i sig ganska länge - så även om det är normalt att ha ont, om du tycker smärtan inte klingar av efter en vecka, bör du verkligen stå på dig och få hjälp, jag blev "avfärdad" som överkänslig och fick inte hjälp förrän efter fyra månader elelr så, och det hade behövts långt tidigare.
Men efter ett implantatsbyte med framflytt hade jag knappt ont alls, visst, lite mör och smått öm, men mer försiktig "med flit" i mina rörelser än att jag egentligen hade för ont. Efter ytterligare ett implantatsbyte framför behövde jag ionte ens något smärtstillande fr o m dagen efter op.

Anonym användare
Jag har delvis bakom, snitt under och 400 cc i mina bröst. Jag sov över på kliniken första natten och fick då morfin flera ggr (vilket behövdes).
Men redan under natten då kunde jag lyfta armarna ovanför bröstet och gå upp o kissa utan problem.
På morgonen dag 2 åkte jag hem och åt alvedon och tramadol var 6e timme vilket jag gjorde i 2 dagar samtidigt som jag vilade och sov mkt. På fredagen (opererades på tisdagen) räckte det med bara alvedon och på söndagen slutade jag helt med det också. Lördagen o söndagen var jag aktiv och ute på stan osv..
Nu är de 8 dagar gamla , har blivit mjukare, jag kan promenera och göra allt som "vanligt" utan att det gör ont överhuvudtaget.
Visst känns det att de är lite spända, men ont gör det inte!

Opticruise
Kvinna ·
Gjorde förstoring och ett minilyft,snitt runt vårtgårdarna och i bröstvecket.. lade in 350/300cc delvis bakom.
Jag upplevde inte smärtan som speciellt kraftig..tog på mig min tröja själv direkt jag vaknade ur narkosen utan problem.. Gick även till bilen efter då jag inte sov på kliniken. Tyckte mest jag kände mig stel, hade problem och komma upp ur sängen första dagarna.. Tog Panodil sporadiskt vid behov första veckan,fick starkare smärtstillande med mig men dom har jag kvar.. Åt Panodil kanske 1 vecka sen behövdes det inte.. Verkar väldigt individuellt med smärtan men jag tyckte inte alls den var märkvärdig.. Hoppas du upplever den så med och lycka till!🙂

Anonym användare
Jag gjorde min OP i Fredags. La framför med snittet i bröstvecket. Hade ont samma dag men endå inte märkvärdigt ont. Lite jobbigt att röra sig fram tills natten och blev bättre morgonen efter. Hade bara ont att resa mig från sängen första morgonen men de va inga problem. Så sen dag 2 har jag inte känt så mkt. Har nog haft väldigt tur! Dag 3 kunde jag göra det mesta själv fast lite långsammare men ingen plågsam smärta :)