
Blondie79
Kvinna ·
Hur ont med framförplacering?
Förstår att självklart är smärta individuellt, men hur länge hade du ont, du som la framför? Hur länge är det lyftförbud på framförbröst, när kan man börja röra sig? Ja, som sagt, hur snart är man igång med framförbröst. Intalar mig att det är lite lättare med framför än bakom.
Sortera efter

Emmsan86
Kvinna ·
Jag la framför för 10 dagar sedan nu.
Tycker inte det gjorde speciellt ont. Det va mest att huden va spänd och man kände lite tyng mot stygnen om man stog upp. Efter 3 dagar kunde jag ligga lite på sidan och sova och nu sover jag hela nätterna på sidan utan det minsta obehag.
Har kunnat göra precis allt själv. Duschade och tvättade håret själv redan dagen efter operation.
Nu känns dom nästan ingenting och jag kan tom glömma bort att dom sitter där :)
Men det är jag det, andra kanske känner av mer, men jag tycker inte att denna smärtan va något alls! Trodde verkligen att det skulle göra mer ont.
Gilla

Opticruise
Kvinna ·
Inte haft speciellt ont efter någon av mina operationer..
Dagen efter min andra operation(framförplac.) tog jag pendeln in till Sthlm city och shoppade innan mitt tåg gick hem,var mest öm i brösten och lite seg efter narkosen,men inte farligt..
Klarade allt själv när jag kom hem..
Gilla

Lingon
Kvinna ·
Precis som du skriver så är ju smärta individuellt, men rent generellt verkar det ju som framförplacering ger lite kortare återhämtning. Jag klarade mig på bara Panodil efter två dagar och dag fem var jag ensam hemma med alla tre barn, skjutsade till skola och gjorde allt det vanliga. Visst var det fortfarande stelt och vissa rörelser var inte alls sköna, men det var inte på något sätt olidligt, utan gick förvånansvärt bra trots allt. Det som höll mig tillbaka mest var inte smärtan utan att jag var så fruktansvärt trött efter operationen. Det kände jag av i säkert två veckor. Nu, åtta veckor senare, känns det som de alltid suttit där! ;)) Jag trodde nog också det skulle göra ondare, men det har varit mest stelt och som en riktigt grym träningsvärk!
Gilla

Blondie79
Kvinna ·
Det är det där med barnen jag är mest orolig över. Jag har op på torsdag, maken är hemma fredag till måndag. Sen hoppas jag på att klara mig själv med barnen på dagarna. Äldsta går på dagis, och den lilla kryper så han är rätt nöjd på golvet, roar sig själv.
Gilla

Jhalie
Kvinna ·
Nu gjorde ju jag visserligen bukplastik samtidigt som bröst, men som andra säger så stramade det mest i huden, ömmade lite i ärren, annars var det ganska lugnt. Kändes typ som träningsvärk. Efter fem dagar sov jag på sidan och efter en och en halv vecka på magen. Ta hand om barn och liknade var inga problem efter en vecka, dock lyfte jag dem inte.
Gilla

DNAngel
Kvinna ·
Dom 2 första veckorna var ganska hemska. Svårt att sova vaknade flera gånger per natt av att det stack/brände i brösten och man fick byta sov plats. Studsade från sängen till soffan tillbaka till sängen osv...Tycker det är obehagligt att sova på mage än i dag (det gör inte ont). Min man fick tvätta håret på mig då jag hade problem att få upp armarna.
Bara gå en stilla promenad blev man svimfärdig av.
Jag var ledig i nästan 4 veckor efter operationen och för mig var det bra, jag behövde det.
Men nu är allt bra, känns som om dom alltid funnits där. Man vänjer sig så fort...🙂
Gilla

67d
Man ·
Hej. Gjorde min op igår, lyft med implantat framför. Har som kraftig träningsvärk, och ät trött efter narkosen. Sovit gott i natt, så inga problem just nu iaf! =)
Gilla