Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Mandy91 profilbild

Mandy91

Kvinna ·

12 apr, 2016

Hur ser era ärr ut?

Andra bröstoperationer

Hej tjejer. Idag bytte jag tejpen, nu är de cirka 9 veckor sedan jag gjorde min operation. Jag tycker mina ärr är väldigt röda, va tycker ni? Hur ser era ärr ut ? Tyckte de såg hur bra ut som helst första veckan, men hr typ bara gått utför, nått har öppnat sig varje vecka o läckt var. Nu har de dock inte de på cirka 2-3 veckor. Kan de va därför dom är så röda? Eller är de normalt?

7

Sortera efter

Asirnas

Kvinna ·

12 apr, 2016

Mina ärr kan du se på min profil.

HUr ärren läker och bleks med tiden är olika för alla, det går faktiskt inte att jämföra.

Gilla

LillB

Kvinna ·

12 apr, 2016

röda ärr är oftast en del i läkningsprocessen, så de kommer mot all förmodan att blekas men de tar år för ärr att blekas!
Gilla

Ohana

Kvinna ·

13 apr, 2016

Har bara ärr i armhålan o de är bara en vecka gamla så jag kan inte säga så mkt om det än. Men vet det finns en salva som man kan ha på ärr som heter dermatix, den ska påskynda läkningen och blekningen något. Värt att prova kanske om du stör dej mkt, annars så bleks ju ärr med tiden :)
Gilla

starlie

Kvinna ·

13 apr, 2016

Mina är också röda, jag opererades nån vecka innan dig. De var ljusare förut, men har som sagt blivit röda nu. Dock har de inte spruckit upp eller nåt utan ser fina ut annars. De kommer blekas, men det tar tid. :)

Gilla

R3kan

Kvinna ·

13 apr, 2016

Ärren är fina i början, sen blir de fula och röda en period innan de sakta börjar blekna igen. Du behöver inte oroa dig, det är den naturliga läkningsprocessen :)

Gilla

Mandy91

Kvinna ·

15 apr, 2016

Åh va skänt o höra att de inte bara är mina tuttar! Man får väl ha tålamod, men just nu tycker jag brösten ser finare ut med tejp än utan haha :)
Gilla

Mandy91

Kvinna ·

15 apr, 2016

Tack för svar! Då kan jag andas ut bara, o ha lite tålamod då bara :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem