Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
RSB profilbild

RSB

Kvinna ·

27 feb, 2017

Hur ser era ärr ut??

Bröstförstoring

Hej! Jag opererades för tre veckor sedan samma dag och av samma kirurg som min väninna, så vi har kunnat följa o stötta varandra genom hela processen. Och kan ju vara dumt att jämföra egentligen, vi läker alla olika! Men hon visade bilder på sina ärr idag och dom ser MYCKET bättre ut än mina, så blev väldigt nyfiken på: är det normalt med så stor skillnad efter att exakt samma kirurg samma dag sytt ihop oss (vi har nästan exakt lika stora implantat också) eller är mina ärr inte bra läkta alls? Titta gärna på min bild och säg vad ni tycker! Gärna att ni som har egna bilder på ärr kommenterar, så kan jag (och alla intresserade!) få en bild av hur det kan se ut, tacksam för alla svar:)

3

Sortera efter

somenvind

Kvinna ·

27 feb, 2017

Jag har gjort ankarlyft och har lite bilder på ärren (kolla dock bara på ärren då resultatet av resten fick korrigeras pga rotation). Men jag hade oxå som en bulle längst ut på sidan men det blir sakta men säkert bättre, det är över ett år sen. Jag vet oxå att för min väninna som oxå gjort ankarlyft tidigare så förändrades hennes ärr under första året. Helt plötslugt svällde de lixom upp under en period och blev som fyllda stora blodådror för att sen lägga sig igen. Idag har hon knappt synliga ärr, jättefina
Gilla

RSB

Kvinna ·

01 mar, 2017

Tack för svaret! Är helt enkelt extremt individuellt hur ärren läker verkar det som! Dina ärr ser ju superfina ut nu:) längtar tills man slipper tejpen o inte är öm o kan klä och röra sig som vanligt igen!!
Gilla

Aurencia

Kvinna ·

02 mar, 2017

Mina ärr är på ena sidan nästan osynliga och andra fortfarande en bulle! Jättekonstigt att de läker så olika haha, men detta är fem veckor sedan.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem