Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Foreveryoung

Foreveryoung

Kvinna ·

Hur ser ni på era inplantat?

Bröstförstoring

Jag är lite orolig över hur jag kommer att känna för inplantaten när operationen är gjord. Jag funderar mycket på om man kommer känna det som en del av sin egen kropp eller som att man har något som inte ska vara där egentligen.. Hur känner ni? Slutar man tänka på det efter ett tag och ser implantaten som en del av sig själv?

5

Sortera efter

Tessie_91

Tessie_91

Kvinna ·

I början utav läkeperioden så var man väldigt medveten om implantaten eller vad man ska säga. När man gjorde något som spände muskeln så kände man hur de flyttade på sig, de kändes inte riktigt som en del av sig själv. Det tog ett tag tills man mentalt och fysiskt vant sig vid dem. Nu känns de som en del av mig själv tycker jag, tänker inte ens på att man har implantat typ, känns som att de alltid varit där. :P Men det är ju inte riktigt samma känsla med implantat som utan. Man kommer nog alltid till en viss del känna att det är implantat/något där typ, men man vänjer sig vid det och störs inte utav det, tycker jag då :) Men för mig började de kännas som en del av mig själv när all smärta och ilningar försvann och man kunde röra på sig som vanligt utan att något värkte, samt att de började mjukna mer och mer, innan dess så var det lite jobbigt faktiskt. Men det blev helt klart bättre med tiden. Nu har jag haft mina implantat i 1,5 år. Men det är så jag upplevde/upplever det i alla fall :)
Gilla
voi

voi

Kvinna ·

Oroa dig inte! I mitt fall var jag lite distanserad första tiden efter operationen och tittade på den med förvånade ögon haha och var väldigt generös med att visa upp dem :) När svullnaden lagt sig och all läkning var klar, bilen de ”mina”. Så till den grad att jag nu, när jag ska byta ut dem känner att det är MINA. De är en del av min kropp på alla sätt som går :))
Gilla
Foreveryoung

Foreveryoung

Kvinna ·

Tack snälla för svaren! Förhoppningsvis blir det så för mig också. :) Jag kommer om inte annat älska att köpa nya tröjor och klänningar när allt är klart, så jag ska försöka fokusera på det istället för att skrämma upp mig själv med massa grubblande. :)
Gilla
Foreveryoung

Foreveryoung

Kvinna ·

Voi, varför ska du förresten byta ut dina implantat?
Gilla
Fet

Fet

Kvinna ·

Jag har haft mina i 16 år och blir fortfarande lika glad när jag tittar i spegeln. Jag är så otroligt nöjd och de känns verkligen som en del av mig. Storleken passar till resten av kroppen och ingen skulle kunna gissa att det är fejk.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem