Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MiniMee

MiniMee

Kvinna ·

Hur ska jag behandla mina ärr?

Andra bröstoperationer

Hejhej!

Nu har det ju gått lite mer än två månader sedan min bröstförstoring och som jag förstått det så kan jag börja använda krämer på ärren utan att det ska vara några problem.

Men då undrar jag:

  • Hur gör ni och vad har funkat bäst för er?
  • Har ni använt någon salva på ärren, i så fall vilken och hur ofta?
  • Byter ni tejp 1 ggr/vecka som jag fått höra att man ska göra, eller gör ni det mer sällan/ofta?
  • Har någon här använt kakosmör, "det gula stiftet"? Jag har hört att det ska vara superbra, billigt och naturligt, men har ingen aning om var man får tag på det.

Blir väldigt tacksam för svar :)

6

Sortera efter

Ella-karamella

Ella-karamella

Kvinna ·

Jag har hört talas om Cicatrix, den ska tydligen vara den bästa. Har själv tänkt köpa den men inte gjort de ännu..
Gilla
minis

minis

Kvinna ·

Jag har kört på tejp och dermatrix!
Gilla
Luciella

Luciella

Kvinna ·

Använder ni både tejp och kräm? Hur får ni tejpen att fästa då, eller väntar ni tills krämen gått in i huden?

Jag har också tänkt använda cicatrix, men trodde att jag skulle vänta tills jag inte längre måste tejpa.

Gilla
Rosaros

Rosaros

Kvinna ·

Undrar samma som luciella. Och hur ofta byter ni tejp?
Gilla
Luciella

Luciella

Kvinna ·

Jag ska tejpa i sex månader och byta tejp var 14:e dag, men jag byter ibland efter kortare tid om tejpen börjar lossna.

Gilla
tutt

tutt

Kvinna ·

Undrar också om ni har cicatrix eller nån annan kräm under tejpen? Jag ska sluta tejpa om en månad (6-mån sen op) och tänkte då börja smörja med cicatrix och bio-oil som jag har hemma.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem