
MiniMee
Kvinna ·
Hur ska jag behandla mina ärr?
Hejhej!
Nu har det ju gått lite mer än två månader sedan min bröstförstoring och som jag förstått det så kan jag börja använda krämer på ärren utan att det ska vara några problem.
Men då undrar jag:
- Hur gör ni och vad har funkat bäst för er?
- Har ni använt någon salva på ärren, i så fall vilken och hur ofta?
- Byter ni tejp 1 ggr/vecka som jag fått höra att man ska göra, eller gör ni det mer sällan/ofta?
- Har någon här använt kakosmör, "det gula stiftet"? Jag har hört att det ska vara superbra, billigt och naturligt, men har ingen aning om var man får tag på det.
Blir väldigt tacksam för svar :)
Sortera efter

Ella-karamella
Kvinna ·

minis
Kvinna ·

Luciella
Kvinna ·
Använder ni både tejp och kräm? Hur får ni tejpen att fästa då, eller väntar ni tills krämen gått in i huden?
Jag har också tänkt använda cicatrix, men trodde att jag skulle vänta tills jag inte längre måste tejpa.

Rosaros
Kvinna ·

Luciella
Kvinna ·
Jag ska tejpa i sex månader och byta tejp var 14:e dag, men jag byter ibland efter kortare tid om tejpen börjar lossna.

tutt
Kvinna ·
Undrar också om ni har cicatrix eller nån annan kräm under tejpen? Jag ska sluta tejpa om en månad (6-mån sen op) och tänkte då börja smörja med cicatrix och bio-oil som jag har hemma.