Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Missis profilbild

Missis

Kvinna ·

03 jul, 2013

Hur skyddar jag mina ärr under solsemestern?

Bröstförstoring

Hejsan :) skulle behöva ta del av era tips som vet där ute.. snart är det dax för min solsemester, och snart åker tejpen då jag inom bara några dagar haft tejpen i 6 mån.. behöver jag nu fortsätta skydda ärren? och hur gör jag det på bästa möjliga sätt i så fall? tacksam för alla svar :)

9

Sortera efter

Missis

Kvinna ·

04 jul, 2013

ingen som vet?
Gilla

Yayan

Kvinna ·

04 jul, 2013

Med en bikini som täcker ärren? Kan inte tänka mig att man behöver skydda på annat sätt när det gått 6 månader efter op :) Ha en härlig semester!
Gilla

Missis

Kvinna ·

08 jul, 2013

är det säkert då? har hört att man ska skydda ärren i 1 år från direkt sol ljus.. vill inte direkt springa runt och tejpa mig på stranden haha.. har du egna erfarenheter av detta?
Gilla

Bejbie

Kvinna ·

08 jul, 2013

Hej! Det jag fått veta är att man ska skydda ärren i minst 1 år med tejp om man vill ha en optimal läkning. Jag har inte opererat mig än, men vet av tidigare erfarenhet att solen är det värsta man kan utsätta ett ärr för. Har ett ärr på bröstet som syns jättemkt pga att jag slarvat. Så tips är att ha en bikini som täcker för ärret iaf, om du inte vill ha tejp. Men jag skulle tejpa o ha bikini på för säkerhetssskull. Lycka till!!
Gilla

Sandra90s

Kvinna ·

08 jul, 2013

Tejp i ett år! Sen är det upp till dig såklart ;) Ha en bikini som går ner över tejpen? :)
Gilla

Missis

Kvinna ·

08 jul, 2013

tack så jätte mycket för svar :) då blir det absolut tejpen på :)
Gilla

Yayan

Kvinna ·

09 jul, 2013

Det jag menade var att ha en bikini om täcker ärren så de inte är i direkt solljus. Sen om man även sätter en tejp under är ju säkert ännu bättre. Tejpen syns ju inte om man har en bikini över som täcker. Har inga egna erfarenheter då jag är ganska nyopad och är bara på stranden med tejp, sporttop och linne änsålänge ;)
Gilla

linnea888

Kvinna ·

10 jul, 2013

Min kirurg sa att jag skulle smörja in ärren med solskyddfaktor 50 :)
Gilla

Missis

Kvinna ·

10 jul, 2013

Okej jag får lösa det på något vis iaf så man inte får några fula ärr nu när dem är så fina :))
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem