
mariahy
Kvinna ·
Hur snart efter operationen kan man jogga och hoppa hopprep?
Börjar få krupp av att inte kunna röra på mig och det syns på kroppen nu. Någon som vet när jag kan jogga, hoppa hopprep och kickboxas igen? Vill inte förstöra ärren eller fickorna. Det var en månad sedan jag förstorade brösten.
Sortera efter

Stardust84
Kvinna ·

Anonym användare
Jag tror det är väldigt individuellt. Jag fick rådet att inte arbeta på 5 veckor då jag har ett väldigt tungt, otympligt jobb där jag lyfter tung högt upp osv. Jag började arbeta lätt efter 10 dagar. Arbetade lugnt, försiktigt och rörde mig som en sengångare. Lyfte och tog i sakta sakta. Jag provade kroppen mkt och sluta när den sa ifrån.
Nu efter 1 månad lever jag som vanligt. Jag hoppar, springer och jagar min son, arbetar som vanligt, sover på sidan osv. Inte haft en enda komplikation på stygn eller rippling osv (än så länge). Rådet min läkare gav mig på första återbesöket dagen efter jag börjat jobba va; Lyssna på kroppen, känns det konstigt/ gör ont så sluta. Annars va det bara bra att man kom igång så länge man inte pressade kroppen hårt. Läkningen såg riktigt kanon ut tyckte han, va väldigt lite svullen och stygnen läkte fint.
Jag är däremot slavisk på att använda bh'n jag fick medskickad och en ny sportbh. Så mitt råd är att börja väldigt lugnt och känna hur det känns. Att jogga i en timme kanske inte är så bra i början, men att gå i rask takt är en början