Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Luciella

Luciella

Kvinna ·

Hur väl stämmer ristestet och hjälp med storlek

Bröstförstoring

Jag ska göra min bröstförstoring ganska snart, men har otroligt svårt att bestämma vilken storlek jag ska välja på implantaten. Jag vill ha lagom stora bröst till min kropp (tänker mig visuell C-kupa el kanske liten D-kupa) och som ser helt naturliga ut.

Innan konsultationen tyckte jag att 2,8 dl ris kändes bra. Jag provade 350 cc vid konsultationen och det kändes bra. Jag provade även 410 cc vilket kändes för stort och brett. Jag har dock förstått att implantaten bör kännas lite för stora i början eftersom man vänjer sig så snabbt och många ångrar att de inte tog större, så jag känner mig ganska osäker i mitt val och tänker att jag kanske ska ta storleken mittemellan (380 cc).

När jag provar med ris så tycker jag att 3 dl känns perfekt medan 3,3 dl känns lite stort. Ser ni någon skillnad? (i bildtexten har jag skrivit 345 cc på de där jag har 3 dl ris och 380 cc på de jag har 3,3 dl ris för att göra skillnad mellan bilderna).

Ni som är operarade tycker ni att ristestet stämmer med det verkliga resultatet och är det lagom att dra av en halv dl ris när man ska lägga implantatet bakom muskeln?

4

Sortera efter

Månne

Månne

Kvinna ·

Det är inte lätt att känna sig helt säker på storleken, jag förstår dig helt då jag hade precis samma tankegång innan min op. Jag ville absolut inte att det skulle bli för stort, men heller inte vakna upp och känna att jag valt för lite.

Precis som du gjorde jagristestet med 3 dl och tyckte det kändes jättebra - näst intill perfekt. Detta tog jag upp på min konsultation och fick utifrån det prova tre olika implantat och tala om vilket jag tyckte kändes bäst. Jag sa till kirurgen att jag tänkte ca 300-325 cc. Vi landade tillslut på 375 cc vilket jag tyckte lät mycket... men jag gick inte ifrån det utan 375 fick bli slutresultatet. Idag är jag jättenöjd med det och är glad att jag inte gick ner, även om det kändes liiite stort vid konsultationen. Tror att mitt resultat kommer bli relativt överensstämmande med det ristest jag gjorde. Jag la implantatet delvis bakom och det är ju absolut så att kroppen sväljer en del, sen skiljer det säkerligen åt mellan olika individer.

Om jag var du skulle jag gå på den lite större storleken, dvs. 380 i ditt fall. Tror inte du kommer ångra dig, skillnaden från 345 är ju inte stor och precis som du är inne på vänjer man sig väldigt fort vid storleken. Tycker absolut det ser bra ut på de bilder du lagt upp:)

Lycka till med ditt beslut - det kommer säkert bli toppen i slutändan!

Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Tittade på dina bilder o tycker båda ser bra ut🙂 Jag hade nog oxå valt 380 om jag var du:) skillnaden är så liten att den är ju inte en skillnad som gör att shiit det blev för stort det är bara 35cc i skillnad,men tror det kommer bli bra oavsett vilken utav dom du tar👍

Lycka till

Gilla
Luciella

Luciella

Kvinna ·

Tack! Jo, det lutar nog åt att det får bli 380 cc. När jag tittar på mina bilder så ser jag faktiskt nästan ingen skillnad mellan 3 dl ris och 3,3 dl ris, men skillnaden känns. Jag får nog åka till kliniken i god tid innan operationen så att jag hinner prova och känna efter en gång till.
Gilla
Lizzie

Lizzie

Kvinna ·

Ja det låter som en bra ide:) Jag provade oxå en till gång precis innan min op, men bara hör med dom innan så att du vet säkert att dom har den andra storleken på kliniken då:)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem